Arap Birliği, Türkiye'nin Kandil'i vurmasını kınadı

Arap Birliği, Türkiye'nin Kandil'i vurmasını kınadı

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi, Türkiye’nin Federal Kürdistan'daki PKK kamplarına yönelik devam eden hava saldırılarını kınadı. Suriye’de el Nusra’nın başını çektiği silahlı cihatçıların desteklenmesi konusunda Türkiye ile ortak haraket eden Katar ise bu açıklamaya ‘şerh koyduğunu’ açıkladı.

Arap basınındaki haberlere göre, 22 devletin üye olduğu Arap Birliği'nin Genel Sekreteri Nebil el Arabi’nin yazılı açıklamasında, Türkiye’ye “Irak’ın tüm topraklarındaki egemenliğe, iyi komşuluk ilişkileri ve iki ülke arasındaki anlaşmalara saygı gösterilmesi ile gerilimi yükseltmeme” çağrısı yapıldı. İşbirliği için karşılıklı uzlaşıya dönme talebinin vurgulandığı açıklamaya Katar şerh koydu.
 
KATAR TÜRKİYE’Yİ SAVUNDU
Katar resmi haber ajansı QNA’nın duyurduğu Katar Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Arabi’nin söz konusu değerlendirmeyi birliğe üye ülkelere danışmadan yaptığı savunuldu. Türkiye ile “tam dayanışma” içinde olunduğu belirtildi.
Doha’nın “sınırlarını korumak, güvenlik ve istikrarını muhafaza etmek için aldığı önlemler ve attığı adımlarda kardeş ülke Türkiye’nin yanında durduğu” vurgulanan açıklamasında Suriye’deki Esad Hükümeti’ni de anması dikkat çekti. Açıklamada, “Türkiye’nin terör örgütlerinin tehdidiyle karşı karşıya geldiği sınırdaki Suruç’ta gerçekleşen saldırıların ardından, bu tehditleri ortadan kaldırma ihtiyacı bir an önce hasıl oldu. Özellikle, Suriye rejiminin yıkıcı eylemleri, bu tür örgütlerin yayılmasına, etkin rol oynamasına yol açtı. Bu da uluslararası güvenlik ve barışa tehdit oluşturuyor. Genel sekreterin açıklaması ise bu hakkı inkar ediyor” denildi.
Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye, Suriye’de el Nusra ve Ahrar’uş Şam gibi cihatçı örgütlere verdikleri destekle tartışılıyor. İki ülke, 2015 yılını “Türkiye-Katar Kültür Yılı” ilan etti. Katar, 1971 yılından beri Arap Birliği üyesi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net