HDP'ye oy verenler Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulunacak

HDP'ye oy verenler Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulunacak

Özgürlükçü Hukukçular Derneği, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin HDP seçmenine yönelik sarf ettiği, 'Türkiye'nin kaymağını yiyenler, boğazda yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP'ye veren şerefsizler…' sözlerine ilişkin 'Hakaret' ve 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçu kapsamında yarın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunarak, dokunulmazlığının kaldırılmasını talep edecek.

7 Haziran'da yapılan seçimlerde HDP'ye oy verdiklerini belirten Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin HDP seçmenine yönelik sarf ettiği "Türkiye'nin kaymağını yiyenler, boğazda yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP'ye veren şerefsizler…" şeklindeki sözleri için yargıya gidiyor. ÖHD, yarın İstanbul Çağlayan Adliyesi'ne giderek, burada Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacak.

Suç duyurusunda şüpheli sıfatıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bulunurken, Bahçeli hakkında TCK'nin 125. maddesini içeren "Hakaret" ve "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçunu kapsayan TCK'nin 216. Maddesi kapsamında işlem yapılması talep edildi.

ÖHD üyesi avukatlar tarafından ayrıca, HDP seçmeninin MHP Genel Başkanı Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulunması için de hazırladıkları örnek suç duyurusu dilekçelerini bu akşamdan itibaren sosyal paylaşım üzerinden paylaşarak, seçmenin en yakın Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunmasına yardımcı olacak.

Seçmenin suç duyurusunda bulunması için hazırlanan dilekçede, Bahçeli'nin sözlerinden kaynaklı 6 milyon seçmene açıkça hakaret ettiği, halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği, halkın bir kesiminin aşağılamak suçunu işlediği ve HDP'ye oy veren milyonlarca insana "şerefsiz" olmakla itham ettiğine yer verilerek, Bahçeli hakkında belirtilen suçlamalarla ilgili soruşturma başlatılması ve yapılan soruşturma ile birlikte hakkında dokunulmazlığının kaldırılması talepli fezleke hazırlanarak, TBMM'ye gönderilmesi ve hakkında kamu davası açılması talep ediliyor.

Dilekçelerde "Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin HDP'ye oy veren 6 milyon seçmene yönelik hakaret içeren sözleri nedeni ile gerekli soruşturmanın yapılarak şüphelinin dokunulmazlığının kaldırılması talepli fezleke hazırlanıp TBMM'ye bildirilmesi ve kamu davası açılması talebimizdir" ifadesine yer verildi.

Demirtaş'tan Bahçeli'ye yanıt: 'Hırsızdan hesap sorarız' deyip hırsızın sarayında sefa sürenler mi şerefli?

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ağustos 2015 13:06
www.evrensel.net