KCK: Operasyonun nedeni Suruç ya da Ceylanpınar değil seçim yenilgisi

KCK: Operasyonun nedeni Suruç ya da Ceylanpınar değil seçim yenilgisi

KCK Sözcüsü Demhat Agit BBC'ye konuştu: 'Dolmabahçe mutabakatı üzerinde anlaşmaya varılacaktı ki Erdoğan sonrasında açıklamasıyla bütün her şeyi bitirdi. 'Müzakere yoktur, Kürt sorunu yoktur' diyerek zaten çözümü bitirmiş oldu.'

BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici'nin sorularını yanıtlayan KCK Dış İlişkiler Sözcüsü Demhat Agit gelinen noktadan Türkiye hükümetini sorumlu tuttu.

Suruç saldırısı ardından Ceylanpınar'da iki polisin öldürülmesinin operasyonların başlaması için gerekçe olarak gösterilmesine dair soruyu yanıtlayan Demhat Agit, "Bunlar PKK'den bağımsız birimler. Bize bağlı olmayan, kendi içlerinde örgütlenmiş olan yerel güçlerdir diye açıklandı. Bizim yaptığımız bir şeyi üstlenmekle ilgili çekincemiz yok. PKK/HPG olarak yapılan bir eylem varsa bunun izahatı, gerekirse özeleştirisi yapılır" dedi.

Kamuoyunda, PKK'nin disiplinli bir örgüt olarak bilindiği, böylesi bir saldırının tamamen örgütün bilgisi ve inisiyatifi dışında yapılmasının zor görüldüğü hatırlatıldığında ise Agit şunları söyledi: "Evet PKK disiplinli bir hareket. Ama halk nezdinde tümüyle yüzde yüz hakim olabileceğiniz bir durum söz konusu değildir. Öyle bir zemin oluştu ki bu zeminde her türlü olay gelişebilecek durumdadır. Eğer çatışma zemini yaratılırsa zaten çok basit olaylar bile büyük sonuçlara neden olabiliyor."

"PKK'nin saldırıyı kınamasının söz konusu olup olmadığına" dair soruya Agit, "Bizim herhangi bir kınama durumumuz olmadı" cevabını verdi. Agit, son süreçte şiddetin tırmanışına "AKP'nin baş aşağı inmesinin neden olduğunu" belirtti.

KCK Sözcüsü Agit BBC'ye özetle şunları söyledi: "Dolmabahçe mutabakatı üzerinde anlaşmaya varılacaktı ki Erdoğan sonrasında açıklamasıyla bütün her şeyi bitirdi. 'Müzakere yoktur, Kürt sorunu yoktur' diyerek zaten çözümü bitirmiş oldu.

Bu süreçten sonra da seçimlere yönelik HDP'yi itibarsızlaştırmak, her yerde baskılamak; PKK'nin gerilla güçleri üzerine sürekli operasyon yaparak savaşı kışkırtmak istedi.

Buna rağmen gerilla güçlerimizi en az düzeyde karşı karşıya gelebilecek bir duruma çekmeye çalıştık. Fakat sürekli Türk ordusu ve polisi halka, gerillaya yönelik operasyon girişimlerini devam ettirdi.

Seçimlerde biz gerillalarımıza çağrı yaptık, 'kesinlikle çatışma pozisyonuna girmeyin' dedik. Fakat baktık ki bu suistimal edilerek, gerillanın çekilmeye çalıştığı, kendini çatışmadan sakındığı yerlere Türk ordusu güç yerleştirmeye başladı. Yeni karakollar, yeni yollar ve barajlar yapmaya başladı. 'Taşları toplayın, köpekleri salın' gibi bir pozisyon ortaya çıktı. Çözüm süreciyle elleri, kolları bağlanmaya çalışılan bir PKK, bir taraftan da üzerine sürülen bir ordu gerçeği var."

DAİŞ'in (IŞİD) Irak ve Suriye'de gerilemesi Türkiye'nin aleyhine olmuştur. Kendisi DAİŞ'i desteklerken bu sefer DAİŞ'ten zarar gören bir konuma geldi. Bu sefer DAİŞ'ten yemiş olduğu darbelerin intikamını da bizzat PKK'den ve Kürt halkından almak istiyor."

KANDİL'İN BOMBALANMASI NE KADAR ETKİLİ OLDU?
TSK'ye ait savaş uçaklarının Federal Kürdistan'daki PKK kamplarına yönelik hava saldırılarının sonuçları sorulan Agit,"Medya savunma alanları diye nitelediğimiz, gerillalarımızın bulunduğu alanların hemen hemen hepsine hava saldırıları düzenlendi ve hâlâ da düzenleniyor" dedi ve saldırılarda 9 HPG'linin öldüğünü söyledi.Agit bununla birlikte hava saldırısının "örgüte çok zarar vermesinin mümkün olmadığını" belirtti:"Türkiye devletinin sonuç alacağı bir durum olmadı. Gerillanın pozisyonunu değiştirmesinde etkili olabilir fakat sonuç alma noktasında yıllardır denenmiş, sonuca ulaşmamış bir yöntemdir. Bizim gücümüz gerilla gücüdür. Yerinde sabit duran bir güç değildir, hareketlidir."

 

'BARZANİ, TÜRKİYE'NİN SALDIRILARINI DESTEKLEDİ'
Agit, hava saldırılarını anlatırken Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin pozisyonuna dair de şunları söyledi: "Onlardan habersiz gerçekleşmemiştir. Mesut Barzani açıklamalarında buna yer verdi. Türkiye'yi demokratikleştiren AKP'ye PKK'nin destek sunmadığını söyledi."

 

"Ama Barzani'nin açıklamalarında çözüm sürecine ve savaşın çözüm olmadığına da değiniliyor" hatırlatması üzerine Agit şöyle konuştu: "Bunu biz de söylüyoruz zaten. Savaşın çözüm olmadığını biz de biliyoruz. Mesut Barzani'nin bu yönde açıklamaları olmuş olabilir ama PKK kamplarına yapılan saldırıları meşrulaştıran, AKP'ye siyasi bir destek sunan poziyondandır."

'KONTROLLÜ MİSİLLEME EYLEMLERİ YAPILIYOR'
PKK'nin bundan sonra nasıl bir eylemlilik içinde yer alacağı orusuna ise Agit'in yanıtı şöyle oldu: "Hem sivil tutuklamalar ve hem de sınır dışında hava harekatı devam ederse bu konuda gerilla güçlerimiz mecburen kendisini korumak zorundadır. Eğer tutuklamaların, saldırıların dozajı, süresi artarsa bizim askeri güçlerimiz tarafından ona göre bir durum değerlendirmesi yapılacaktır."

"PKK bundan sonra saldırılarına devam edecek mi?" sorusuna Agit'in cevabı: "Bunu kestiremeyiz. Bu, Türkiye devletinin siyasal ve askeri yönelimlerine bağlı. Belirleyecek olan Türkiye devletidir, Türkiye ordusudur" oldu.

'ÇÖZÜM SÜRECİNE DAİR UMUDUMUZ SÜRÜYOR'
Kamuoyunda, son çatışma süreciyle birlikte çözüm sürecinin fiili olarak sona erdiğinin düşünüldüğü belirtilen Agit, "Savaşın ve şiddetin olduğu bir yerde ve çift taraflı bir ateşkesin olmadığı bir yerde siyasal bir çözümde bahsetmek zor" dedi e ekledi: "Bu konuda umudumuzu hâlâ sürdürdüğümüzü söyleyebiliriz çünkü çok zor olduğuna inanmıyoruz. Yanı başlarında, ellerinde önderliğimiz var. Tutsaktır. Tekrardan görüşmelerle bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesi için devreye girip, süreç tekrardan başlatılabilir. Bu kadar da basit olduğunu söyleyebiliriz. Çok zor bir mesele değil."

'HDP VE ÖCALAN'LA GÖRÜŞ FARKI OLMASI NORMAL'
Kamuoyunun bir bölümünde PKK'ye, attığı adımlarla HDP'nin siyasetteki alanını daralttığı eleştirileri yapıldığına dair Agit şunları söyledi: "Şu andaki gelişen şiddet ortamını, HDP’nin şu anda yakalamış olduğu ivmeyi etkilsizleştirmek ve itibarsızlaştırmaya yönelik bir operasyon olarak algılıyoruz. Temelde zaten AKP’nin seçim yenilgisinden sonra HDP’nin zaferine karşı büyük bir hazımsızlık durumu yaşandı."

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Radikal.com.tr'de yayınlanan röportajında 'Kandil ile anlaşamadıkları bazı noktalar olduğunu' söylemişti. Bu açıklama hatırlatılan Agit, "Hepimizin aynı şekilde düşünmesi zaten yanlış olur. Böyle bir şey söz konusu değil" dedi ve devam etti: "Ama aynı tabandan gelmişiz, aynı tabana hitap ediyoruz. Benzer yanlar çok fazla. Bir birine ters düşecek şeyler söz konusu olamaz."

"Kandil ile Abdullah Öcalan arasında da görüş farkları olup olmadığına" dair soruya da Agit şu cevabı verdi: "Olabilir. Makuldür. Çünkü sonuçta dağa çıkmış binlerce gerilla var. On binlere yaklaşıyor. Geçmiş süreç açısında değerlendiriyorum, onları çözüm sürecine ikna etmek, PKK'yi ikna etmek, o kadar basit bir olay değildi. Bizim hareketimizin yönetimiyle önder Öcalan'ın görüşme imkânları yaratılması gerekiyor. Bunun da, çözüm sürecinin gelişmesi ve daha sağlıklı bir karar alma açısından faydalı olacağını söyledik."

'ABD'NİN TAVRI ŞAŞIRTICI OLMADI'
ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin son dönemde Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e karşı YPG ile eş güdümlü gerçekleştirdiği hava operasyonlarının ardından ABD ile PYD arasında önemli bir işbirliğinin kurulduğu yorumları yapılmıştı. Böyle bir dönemde ABD'nin Türkiye'nin hava saldırıları konusunda "Türkiye'nin kendini savunma hakkına tamamen saygı duyuyoruz" açıklaması ise bazı kesimlerde şaşkınlık yarattı. KCK Sözcüsü Agit bu duruma dair, "Bölgedeki bu kadar çatışmanın yaşanmasının ve karmaşıklaşmasının bir nedeni Amerika'nın Ortadoğu'da uygulamış olduğu politikalar. Amerika kendi müdahalelerini uygularken sosyolojiden uzak sadece salt siyasi çıkarları esas alan bir politika izliyor" ifadesini kullandı.

Agit, ABD'nin Kürtlere yaklaşımı konusundaysa şunları söyledi: "Amerika'nın Orta Doğu'da bir Kürt politikası yok. Şu ana kadar da hala ulus devlet statülerini esas alan bir politika izliyor. Bir bütün olarak Kürtlere hitap edecek ya da Kürtleri desteleyecek bir politikası zaten hiç olmadı." (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 29 Temmuz 2015 10:13
www.evrensel.net