20 Temmuz 2015 18:27

Katliamda yaşamını yitiren Sadet: Rojava Devrimi'nde özgürlüğümüzü görüyoruz

Suruç katliamında hayatını kaybeden SGDF'li Hatice Ezgi Saadet, Kobanê'nin inşası için henüz yola çıkmadan önce DİHA'ya yapmış olduğu açıklamada, Bu devrim bütün cinsiyet önyargılarının kırıldığı bir devrim. Rojava Devrimi'nde kendi özgürlüğümüzü görüyoruz " demişti.

Paylaş

Suruç'taki katliamda yaşamını yitiren Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Hatice Ezgi Sadet, Kobanê'nin inşası için Suruç'a gitmeden önce 13 Temmuz 2015 tarihinde DİHA'ya konuşmuştu.

Sadet, verdiği demeçte, Kobanê'de büyük bir devrime sahip olduklarını ve devrimin kadın devrimi olduğuna vurgu yaptı. "Bu devrim bütün cinsiyet önyargılarının kırıldığı bir devrim" diyen SGDF'li Sadet, şunları söylemişti: "Biz kadınlar olarak bu devrimi sahipleniyoruz. Bizim için şöyle bir anlamı var. Kadınlara özel bir baskı uygulandı, tecavüz edildiler, satıldılar. Rojava'da kadınlar cinsiyet yargılarını yıkıp, cephede en ön saflara geçtiler. Bir öz savunma kurup, YPJ'yi kurdular. Ve kadınların kendi özgürlüklerini kazandığı bir devrim oldu. Batı'dan Kürdistan'a kadınlar olarak Rojava kadın devriminde kendi özgürlüğümüzü görüyoruz." (DİHA)

Suruç Katliamına dair tüm haberler için tıklayın...

ÖNCEKİ HABER

ÇGD: Şanlıurfa Valisi'ne soruyoruz: Kentte IŞİD'çiler var mı, yok mu?

SONRAKİ HABER

Şengül Karaca davasında sanık beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa