12 Temmuz 2015 16:40

Nakil talebi karşılanmayan tutuklular grevde

Paylaş

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Nadir Kalkan ve Yaşar Alat, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne nakil taleplerinin cezaevi idaresince kabul edilmemesi üzerine 7 Temmuz bu yana süresiz açlık grevinde. 

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Nadir Kalkan ve Yaşar Alat adlı siyasi tutsaklar, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne nakil taleplerinin cezaevi idaresince kabul edilmemesi üzerine 7 Temmuz günü süresiz açlık grevi başlattı. Aileleri aracılığıyla kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapan tutsaklar, taleplerinin yerine getirilince kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti. Siyasi tutsak Kalkan’ın yeğeni Ender Yangöz, iki tutsağın durumundan endişeli duydukları için İHD Adana Şubesi’ne hukuki yardım talebinde bulundu. Taleplerinin yerine getirilebilecek talepler olduğunu söyleyen Yangöz, bir an önce tutsakların taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

Nadir Kalkan’ın yeğeni Ender Yangöz, dayısının müebbet hapis cezası ile cezalandırıldığını ve 1996 yılında beridir cezaevinde tutulduğunu anlattı. Yangöz, dayısının 59 yaşında olduğunu ve kalp ile mide rahatsızlıklarının bulunduğunu söyledi. Açlık grevi eyleminde olması nedeniyle hayatından endişeli olduklarını dile getiren Yangöz, şöyle devam etti: Dayım geçen gün bizi aradı ve Diyarbakır’a paralı nakili için başvuru yaptığını ve başvurusuna bir cevap verilmemesi nedeniyle arkadaşı Yaşar Alat’la birlikte 7 Temmuz günü açlık grevine başladığını söyledi. “Bizlerin durumu yok, ondan dolayı kimse fazla onun görüşüne gidemiyor. Ailesinin olduğu Diyarbakır’a nakil istemiş ancak bir cevap verilmemiş” diyen Yangöz “Bizler dayımın Diyarbakır’a nakil edilmesini istiyoruz. Dayım talebi kabul edilebilir bir taleptir ve kabul edilmesini istiyoruz. Yetkililerden istediğimiz budur” şeklinde konuştu. (Adana/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

İşte Çanakkale’nin termik bilançosu!

SONRAKİ HABER

Mersin'de Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa