08 Temmuz 2015 17:07
Son Düzenlenme Tarihi: 08 Temmuz 2015 17:09

Hayaller plaj, gerçekler staj!

Yani neredeyse staj sömürüsü mezun olduktan sonra da emek sömürüsü olarak tam gaz devam ediyor. ‘Avantajlı’ liselerin durumu bu ise diğer meslek liselerini insan düşünemiyor bile...

Hayaller plaj, gerçekler staj!

Paylaş

Berfin AYDIN
Gaziantep

Günümüzün en ‘avantajlı’ liselerinden biri olduğu söylenen sağlık meslek lisesi aslında göründüğü kadar da avantajlı değil. Çünkü 3. sınıftan itibaren staja başlayıp, 2000-3000 lira maaş ile çalışan diğer personellerle aynı işi yapıp asgari ücretin 3te 1’i kadar maaş almaya mecburdur sağlık lisesi öğrencisi. Sağlık derslerinde verilen teorik bilgiler hocaların pratikteki eksikliğinden kaynaklı oldukça yetersiz kalıyor. Öğrencilerin ilk iki yılda aldıkları eğitimin yetersizliği ile 3. Sınıfta staja başladıklarında hastalarla iletişimde, hastalara müdehale etmekte oldukça zorlanıyor. Stajyer öğrencinin stajın ilk bir ayı yapacağı tek şey hastaları ve hastalıkları gözlemlemek, ilaçları ve tedavileri öğrenmek iken; stajın ilk gününden itibaren öğrenciye enjeksiyon, serum gibi uygulamaların hepsi yaptırılıyor. Bu durum karşısında itiraz etmesi gereken okul idaresi hastaneye “eti sizin kemiği bizim” diyerek öğrenciyi istediğiniz gibi sömürebilirsiniz demek istiyor.
Dönem içinde sömürüldüğümüz yetmemiş gibi bir de yaz stajı var tabi... Yol boyunca yazı dört gözle bekleyip yaz stajına maruz kalan bizler için bu bölüm meslek liseli olmanın en acı tarafı... 36 iş günü staja gitmekle yükümlü olan bizler yaptığımız bir gün devamsızlığın telafisi olarak iki gün fazladan staj yapmak zorunda kalıyoruz. Dönem içinde verilen staj ücretleri de yaz stajında kesiliyor; ücretsiz staj yapıyoruz. Yılın en güzel dönemini tatil yaparak, dinlenerek geçirmek isteyen bizler yaz stajı ile yine sömürülmeye devam ediyoruz. Kısacası hayaller plaj, hayatlar staj..
MATEMATİK DE NEYMİŞ!
Aile baskısı ya da erken yaşta para kazanma umuduyla sağlık lisesini seçen bizler bir de bölümümüzü beğenmeyip üniversitede alan değişikliği istersek vay halimize..  Çünkü okulda verilen eğitim ile değil istediğimiz alana geçebilmek kendi bölümümüzün puanını tutturmak bile çok zor. 2. sınıftan itibaren matematik dahil hiç bir temel dersi alamayan sağlık lisesi öğrencilerine sınavda başarı elde edebilsinler diye geçtigimiz yıllarda haftada iki saat matematik dersini çok görmediler sağolsunlar. O iki saat ders de bir çok okulda “siz zaten sağlıkçı olacaksınız ne işiniz var matematikle” mantığı ile ders işleyen hocaların havadan sudan muhabbeti ile geçiyor. Böylece alan değişikliği de bizler için kısmen hayal oluyor.
‘AVANTAJLAR’ DÜNYASI
Son zamanda mantar gibi çoğalan özel sağlık liseleri ile birlikte öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulma alanı daralıyor. Çünkü bir çok özel hastane daha az paraya daha çok işçi çalıştırabilmek için kendi lisesini açıp kendi çalışanını temelden yetiştiriyor. Böylece bizlere çalışabilecek çok az hastane kalıyor. Onlar da durumu bildikleri için düşük ücret dayatıyor ve başka seçeneğimiz olmadığından mecburen kabul ediyoruz. Yani neredeyse staj sömürüsü mezun olduktan sonra da emek sömürüsü olarak tam gaz devam ediyor. ‘Avantajlı’ liselerin durumu bu ise diğer meslek liselerini insan düşünemiyor bile...

ÖNCEKİ HABER

CHP, seçim barajının düşürülmesi için kanun teklifi verdi

SONRAKİ HABER

Twitter’da her 30 saniyede bir 'kadın tacizi vakası' görülüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa