21 Mart 2007 00:00

Uyarı mı gözdağı mı?

Birçok ülkede bayram havasında kutlanan Newroz-Nevruz, Türkiye’de ise tehdit ve uyarıların hedefi oldu. Cumhurbaşkanı Sezer ve Başkan Erdoğan yaptıkları açıklamada, kutlamalarda “kötü niyetlilere” izin verilmemesini istediler.

Paylaş

Birçok ülkede bayram havasında kutlanan Newroz-Nevruz, Türkiye’de ise tehdit ve uyarıların hedefi oldu. Cumhurbaşkanı Sezer ve Başkan Erdoğan yaptıkları açıklamada, kutlamalarda “kötü niyetlilere” izin verilmemesini istediler. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yayınladığı mesajda, Newroz’un “Türk kültürünün ayrılmaz bir öğesi” olduğunu savundu. Sezer şöyle devam etti: “Baharın müjdecisi Nevruz’un, kültürümüzde her zaman barış ve sevgiyle özdeşleştiği unutulmamalıdır. Yurttaşlarımızın, birlik ve bütünlüğümüzün korunmasının geleceğimiz yönünden taşıdığı önemin bilinciyle Nevruz’un, anlamına uygun olarak kutlanması için gerekli duyarlılığı göstermeleri içten beklentimizdir. Herkesi yönlendirmelerden, kışkırtmalardan etkilenmeden, akıl ve sağduyuyla davranmaya, toplumsal barışın sürdürülmesine katkıda bulunmaya, ayrılık yaratmak isteyen kötü niyetlilere izin vermemeye çağırıyorum.”
Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Newroz kutlamaları sırasında herkesi sağduyulu olmaya çağırarak “Bugünün asıl mesajı sevgidir, kardeşliktir. Burada yakılan ateş, ruhlardaki öfkenin simgesi değil sevginin, dostluğun, kardeşliğin simgesidir. Herkesi basiretli, dikkatli olmaya davet ediyorum” dedi.
Bu arada İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine bir genelge göndererek provokasyona dikkat çekti. Genelgede “Türk bayrağı dışında bayrak, flama ve poster açılmaması” konusuna dikkat çekilirken poliste ikinci bir emre kadar izinler kaldırıldı.
Öte yandan İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Kıdemli Albay Ünal Karaosmanoğlu ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’la birlikte İstanbul Valiliği’nde basın toplantısı düzenleyen Vali Muammer Güler, Newroz kutlamalarında kimsenin kamu düzenini bozacak hareketlere tevessül etmemesini isteyerek “Bu tür hareketleri yapanlar, sonuçlarına da katlanır” dedi. (HABER MERKEZİ)
TSK’dan Nevruz kutlaması

Genelkurmay, internet sitesinde yayınladığı, elinde çiçek tutan küçük bir kız çocuğunun fotoğrafı ile tüm vatandaşların Nevruz Bayramı’nı kutladı.
Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan fotoğrafın üzerinde “Huzur, barış ve sevgi getirmesi dileğiyle... Nevruz Yenigün Bayramınız kutlu olsun. Türk Silahlı Kuvvetleri” mesajı yer alıyor.
ÖNCEKİ HABER

EMEP: Kardeşlik daha da güçlenecek

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa