Ankaralı tiyatrona sahip çık!

Türkiye Tiyatro Yapımcıları Meslek Birliği’nin (TÜTİYAP) bu yıl ikincisini düzenlediği ve ana temasının ‘Tiyatro-susuzluğa hayır’ olarak belirlenen 2. Ankara Tiyatroları Buluşması önceki gün başladı.


Türkiye Tiyatro Yapımcıları Meslek Birliği’nin (TÜTİYAP) bu yıl ikincisini düzenlediği ve ana temasının ‘Tiyatro-susuzluğa hayır’ olarak belirlenen 2. Ankara Tiyatroları Buluşması önceki gün başladı.
Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan açılış şenliğinde tiyatrocular, Ankaralıları tiyatro etkinliklerini izlemeye davet ettiler. Ellerindeki davul, borazan ve zilleri çalarak, palyaço ve cadıları andıran kıyafetleriyle dans eden tiyatrocular, hep bir ağızdan “Tiyatro-susuzluğa hayır” diyerek Ankaralılara seslendiler.
Şenlikte, Yazar Turgut Özakman’ın kaleme aldığı “20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Günü Türkiye Bildirisi”ni, Türkiye Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Yönetim Kurulu Üyesi Nurkut İlhan okudu. Bildiride, çocuğa, gence, sanata, sanatın erdemine saygı duyan bütün tiyatroların çocuk ve gençlik tiyatro birimleri kurması istendiği belirtildi. Çocukların ve gençlerin, yetişkinlerin küçük örnekleri olduğu kanısının 20. yüzyılda terk edildiği kaydedilen bildiride, böylece çocuklara olan bakışın değiştiği ifade edildi.
Bildiride, çocuklara sunulan eğitimin değişmesiyle beraber, çocuklar için anaokulları açıldığını, çocuklar için şiirler, şarkılar, romanlar yazılmaya, filmler yapılmaya başlandığına değinildi. “Bu olgu en güzel etkisini tiyatroda gösterdi, çocuk ve gençlik tiyatrosu çok önemli bir tür olarak tiyatro sanatında yerini aldı” denilen bildiride, türün yalnızca çocuk ve gençlere tiyatro oynama olarak görmenin de doğru olmadığına değindi. Çocuk ve gençlik tiyatrolarının, toplumsallaştırıcı, ufuk açıcı, görgü sağlayıcı, yaşama sevinci ve bilgi verici birçok etkinlik, gösteri ve çalışmanın da altına imza attığını ifade edilen bildiride, devlet tiyatrolarında 1986 yılında bir Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi kurulduğunu fakat kısır ve hoyrat anlayışların bu kadroyu dağıttığına dikkat çekildi.
Etkinliklere, Ankara Ekin Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu, Sanatolya Sahnesi, Öteki Tiyatro, Nevzat Ayaz Kültür Merkezi, Pembe Kurbağa Sahnesi ve Sahne Sanatevi ev sahipliği yapacak. Ankara’da faaliyet gösteren 25 tiyatro topluluğunun katılacağı etkinliklerde, 11’i çocuk oyunu olmak üzere toplam 25 oyun sergilenecek. Etkinlik kapsamında “Orta Oyunu”, “Meddah”, Seyirlik oyunlar”, “Karagöz-Kukla” başlıklı seminer ve atölye çalışmaları da yapılacak. “Tiyatro, Yerel Yönetimler ve Devlet İlişkisi” başlıklı bir de panel düzenlenecek. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net