İsrail’de genel grev

İsrail’de, kamu ve özel sektör çalışanları, dün sabah 06.00’dan itibaren süresiz genel greve gitti.


İsrail’de, kamu ve özel sektör çalışanları, dün sabah 06.00’dan itibaren süresiz genel greve gitti. Ülkede genel grevin başlamasıyla hava, deniz ve demiryolu ulaşımı, bankalar, borsa ve diğer hizmetlerde çalışmalar aksadı. Histadrut işçi federasyonu ile hükümet arasında genel grevin önlenmesi için bütün gece süren görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine çalışanlar yerel saatle 09.00’da genel grev başlattı.
İsrail İşçi Federasyonu Histadrut, grev kararının; “yerel yönetimlerde çalışan 4 bine yakın işçinin ücretlerinin ödenmemesini” protesto amacıyla alındığını bildirdi. Histadrut Başkanı Ofer Eyni, 3 bin 700 çalışanın her biri, ücretlerini banka hesaplarında görene dek grevi sona erdirmeme kararında olduklarını söyledi. Eyni, kimi işçilerin 1 yıldan fazla süredir ücretlerini alamadıklarını bildirdi.
Meşal Arabistan’da
Bu arada, Hamas’ın sürgün lideri Halid Meşal, İsrail ile yeni bir Arap Barış İnisiyatifi planı öncesinde, Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapılmadı.
Meşal, tüm dünyanın yeni Filistin hükümetiyle bakanları arasında bir ayrım yapmadan anlaşması ve Filistin halkına uygulanan mali ambargonun kaldırılması gerektiğini belirtti. Temasları, “cesaret verici” diye değerlendiren Meşal, yaklaşımlarının Arap zirvesinde aktif hale dönüşmesini istediklerini de kaydetti.(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net