Sınırlarda radyasyon alarmı

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), sınırlarda nükleer madde kaçakçılığı veya başıboş radyasyon kaynakları için harekete geçti.


Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), sınırlarda nükleer madde kaçakçılığı veya başıboş radyasyon kaynakları için harekete geçti. Nükleer kaçakçılık ve radyasyon ile mücadelede izlenecek yol haritasına göre, liman ve sınır kapıları kontrol altına alınacak. Sınırlara ölçüm sistemleri kurulurken, Türkiye’nin radyasyon haritası çıkarılacak. Irak’tan gelebilecek metal hurdalar konusunda ise alarm verildi. TAEK’in TBMM Dilovası Araştırma Komisyonuna verdiği rapora göre, liman veya sınır kapılarına 39 ölçüm sistemi kurulacak, nükleer madde kaçakçılığı veya başıboş radyasyon kaynakların giriş yapacağı liman veya noktaların sıkı kontrol altına alınacak. Ayrıca sınır kapılarına Irak’tan gelebilecek metal hurdalar konusunda alarm verildi. Habur Gümrük Sahası’na aynı anda nötron ve gamma tespit edebilen bir sistem kuruldu.
TAEK’in, Türkiye’nin doğal radyasyon haritası çalışmaları ise tamamlanma aşamasına geldi. Bu amaçla, doğal ve yapay gama kaynaklarını ayırt edebilme özelliğine sahip yüksek hacimli ve yüksek hassasiyetli, arabaya monte edilebilir cihaz satın alındı. Bu cihazla elde edilen gama radyasyon doz-hız ölçümleri zaman ve coğrafi koordinatlara bağlı olarak bilgisayar ortamına aktarılmaya başlandı. (Ankara/ANKA)
www.evrensel.net