En iyi film Beynelmilel

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Altın Koza Film Festivali uzun metraj film yarışması sonuçlandı. Festival jürisi ve halk jürisi tarafından ayrı ayrı en iyi film seçilen Beynelmilel, aldığı altı ödülle ödül törenine damga vurdu.


Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Altın Koza Film Festivali uzun metraj film yarışması sonuçlandı. Festival jürisi ve halk jürisi tarafından ayrı ayrı en iyi film seçilen Beynelmilel, aldığı altı ödülle ödül törenine damga vurdu.
Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen törende gecenin sunuculuğunu Korhan Abay ve Güner Özkul üstlendi. Festival teması gereği ödül töreni, Sine-Sen tarafından hazırlanan “Çocuklar geleceğimizdir” fragmanı ve Filistinli bir çocuğun mektubu ile başladı.
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’ndan oluşan “Festival Dörtlüsü”nün film müziklerinden yapılan seçkiyi sunduğu törende, ilk olarak öğrenci filmleri dallarında ödül alanlara ödülleri verildi.
Yarışma sonucunda Beynelmilel en iyi filmin yanı sıra halk jürisi en iyi film, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödüllerini de aldı. Filmin senaristi ve yönetmeni olan Sırrı Süreyya Önder, ödülünü alırken yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Yılmaz Güney yoldaşın memleketinde bu ödülü almak bana büyük bir şeref. Ödülümü Çukurova’nın pamuğu kadar beyaz olan tonlarca bombayla ülkelerine ‘demokrasi’ götürülen Ortadoğu’nun tüm çocuklarına armağan ediyorum.” Yarışma soncunda Nihat Durak’ın yönettiği İlk Aşk filmi, Jüri Büyük Yılmaz Güney Ödülü’nü aldı.
Yarışma sonucunda ödül alan fimler ve isimler şöyle sıralandı: “En iyi Film-Beynelmilel (Sırrı Süreyya Önder-Muharrem Gülmez), Jüri Yılmaz Güney Ödülü-İlk Aşk, Halk Jürisi En iyi Film Ödülü- Beynelmilel (Sırrı Süreyya Önder-Muharrem Gülmez), Jüri Özel Ödülü-Cenneti Beklerken (Derviş Zaim), En İyi Yönetmen Ödülü-Nihat Durak (İlk Aşk), En İyi Senaryo Ödülü- Sırrı Süreyya Önder (Beynelmilel), En İyi Erkek Oyuncu Ödülü-Cezmi Baskın (Beynelmilel), En İyi Kadın Oyuncu- Vahide Gördüm (İlk Aşk), En İyi Görüntü-Yönetmeni Gökhan Atılmış (Beynelmilel-Sis ve Gece), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Meral Okay ve Dilber Ay (Beynelmilel), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu-Meray Ülgen (Takva), En İyi Müzik Ödülü-Rahman Altın (Cenneti Beklerken), En İyi Kurgu Ödülü-Ulaş Cihan Şimşek (Cenneti Beklerken), En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü-Hülya Kahyaoğlu (Sis ve Gece), Serdar Yılmaz ve Elif Taşçıoğlu (Sis ve Gece, Cenneti Beklerken), En İyi Stüdyo-Fono ve Sinefekt, Umut Veren Genç Kadın Oyuncu-Neslihan Atagül (İlk Aşk), Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü- Raffaele Çedolini (İlk Aşk) (Adana/EVRENSEL)
www.evrensel.net