Radikal’de büyük kıyım!

Doğan grubu gazetelerinde başlayan işten çıkarmalar, en çok Radikal’i vurdu. 40’ın üzerinde kişinin işten çıkarıldığı Radikal, editör ağırlıklı dar bir gazete olacak.


Doğan grubu gazetelerinde başlayan işten çıkarmalar, en çok Radikal’i vurdu. 40’ın üzerinde kişinin işten çıkarıldığı Radikal, editör ağırlıklı dar bir gazete olacak.
Radikal gazetesinde büyük bir kıyım yapıldı. Aktif olarak çalışan ve kuruluşundan bu yana Radikal’i var eden onlarca çalışan, ani bir kararla kendilerini kapının önünde buldular. Çıkarılanlar arasında Tarhan Erdem, Celal Başlangıç, Atilla Özsever gibi köşeyazarları da bulunuyor. Aydın Doğan’ın damadı Yiğit Bulut bile kıyımdan kurtulamadı.
Gazetede haber merkezi tamamen lağvedildi. Servislerde de hemen hiç muhabir kalmadı. Kalan muhabirler yazı işlerine bağlı olarak görev yapacak. Yeniden yapılanma adı altında yapılan işten çıkarmalarda, çalışanlara, emekliliklerinin gelmiş olması, deneyimsiz olmaları, uyum sorunu gibi gerekçeler gösterildi.
İşten çıkarılanlar arasında şu isimler bulunuyor: İstihbarat Şefi Metin Yener, Cumartesi ekinden Şule Çizmeci, Haber Merkezi’nden Belgin Demirer, Doğan Sansar, İstihbarattan Emre Boztepe, Kültür Sanat Servisinden Olkan Özyurt, Mahmut Hamsici, Ekonomi Servisi’nden Adil Küçük, Nazmi Belge, Sibel Ünlü, yazıişleri görsel yönetmeni Müjdat Tolu, sayfa operatörü Merve Bilge, Yasemin Eminli, Taylan Polat, Fazlı Tokat, Özer Bayraktar, köşe yazarları Tarhan Erdem, Celal Başlangıç, Turgut Tarhanlı, Atilla Özsever, Haber Merkezi gece sorumlusu Ersel Ergüz, foto muhabiri Serkan Taycan, düzeltmen Mustafa Kalyoncu, Osman Işıldurmuş, görsel yönetmen Serpil Birgen.
Kararı öğrendikten sonra bir araya gelen gazeteciler neler yapacaklarını tartıştı. Dün Türkiye Gazeteciler Sendikası’nı ziyaret eden eski Radikal çalışanları, haklarını öğrenerek nasıl hareket edeceklerine karar verecek.
Yaz başından bu yana Doğan grubunda birçok işten çıkarma yaşandı. Hafta başında da Fanatik’ten 11 kişi çıkarılmıştı. Posta’da da çıkarılanlar olmuştu. Sıranın Milliyet’e geldiği ifade ediliyor. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net