Halkına adanmış büyük bir ömür...

2 Mart 1994 tarihinde DEP’e yönelik operasyonun simge isimlerinden olan eski Milletvekili Orhan Doğan, 25 Temmuz 1955 yılında Mardin’in Dargeçit ilçesinde orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi


2 Mart 1994 tarihinde DEP’e yönelik operasyonun simge isimlerinden olan eski Milletvekili Orhan Doğan, 25 Temmuz 1955 yılında Mardin’in Dargeçit ilçesinde orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.
Doğan’ın babası Yusuf Doğan, 30 yılı aşkın süre çeşitli illerde mal müdürlüğü görevinde bulunurken, Orhan Doğan yaşamının büyük bölümü başta Şırnak’ın Cizre ilçesi olmak üzere Türkiye’nin değişik illerinde geçti. İlkokula Mardin Kızıltepe’de başladı, Sivas’ta sürdürdü ve Gaziantep’in Islahiye ilçesinde tamamlayabildi. Ağrı’da başlayan orta öğremini ise Hatay’da tamamlayabildi.
Aydın’da başlayan lise öğrenimini de Samsun Bafra’da tamamladı.
Sıkıntılı geçen lise eğitiminden sonra 1973 yılında üniversite sınavlarının iptal edilmesi nedeniyle bir yıl sonra 1974’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kayıt yaptırdı. Üniversite yıllarını çalışarak geçiren Doğan 1975-1981 yılları arasında Ankara Altındağ İlköğretim Müdürlüğü’nde muhasebe memuru olarak çalıştı. Eğitimini tamamladıktan sonra askerlik yapan Doğan, 1983 yılında Cizre’de avukatlık yapmaya başladı.
1976 yılında, 21 yaşındayken evlenen Doğan’ın bu evlilikten 5 çocuğu dünyaya geldi. Ayşegül, Fırat, Dicle, Deniz ve Emre isimli çocuklarından ilki 1977 yılında Ankara’da dünyaya gelirken diğerleri Cizre’de doğdu.
Siyasetle lise yıllarında tanışan Doğan, üniversite yıllarında da politik arayışlarının bir sonucu olarak Dev-Genç eylemlerine katıldı. Üniversiteyi bitirdikten sonra siyasette aktif rol alan Doğan, 1989 yılında İnsan Hakları Derneği (İHD) Cizre Şubesi’ni kurdu.
2 Mart’ın simgesi
Halkın Emek Partisi’nin (HEP) kurucu üyeliğini yaptıktan sonra 1991 yılında SHP listelerinden Şırnak milletvekili olarak Meclis’e girdi. Meclis’teyken DEP’in kuruluşu ile birlikte bu partiye geçen Doğan, 2 Mart 1994 tarihinde Meclis’ten yaka paça gözaltına alınarak tutuklandı. Doğan aynı zamanda operasyon sırasında ensesinden tutulmuş görüntüsü ile Türkiye siyasal yaşamına bir ‘demokrasi ayıbı’ olarak geçecek 2 Mart’ın simge ismi haline geldi.
10 yıl cezaevinde
Hatip Dicle, Selim Sadak ve Leyla Zana ile birlikte yargılandığı davadan, “Örgüt üyeliği” suçlaması ile 10.5 yıl cezaevinde kaldı. Doğan AİHM’in verdiği yeniden yargılama kararı sonucu Yargıtay kararıyla 9 Haziran 2004 tarihinde diğer DEP milletvekilleri ile birlikte tahliye edildi. Cezaevinden çıktıktan sonra Demokratik Toplum Hareketi (DTH) Kurucu üyeliği ve Demokratik Toplum Partisi (DTP) Merkez Yürütme Kurulu üyeliği yaptı.
22 Temmuz erken genel seçimleri için Şırnak’tan bağımsız milletvekili adaylığı başvurusunda bulunan Orhan Doğan’a Yüksek Seçim Kurulu vize vermedi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net