Dilovası’nda zehirli atıklar yol kenarlarında

Kanser vakalarıyla gündemden düşmeyen İzmit-Dilovası, fabrikaların zehirli atıklarını bıraktığı bir çöplüğe dönüştü. İstanbul ve Gebze’deki sanayi kuruluşlarından alınan zehirli kimyasal maddeler, beldede yol kenarlarına ve boş arazilere bırakılıyor


Kanser vakalarıyla gündemden düşmeyen İzmit-Dilovası, fabrikaların zehirli atıklarını bıraktığı bir çöplüğe dönüştü. İstanbul ve Gebze’deki sanayi kuruluşlarından alınan zehirli kimyasal maddeler, beldede yol kenarlarına ve boş arazilere bırakılıyor. Bu atıklar arasında “asbest” maddesi içeren gemi parçaları da bulunuyor.
Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Dilovası beldesinde kimyasal atık dolu variller, yol kenarlarında ya da boş arazilere atılıyor. Kimyasal atıklar, Türkiye ortalamasının üzerindeki kanser vakalarıyla gündemden düşmeyen beldenin yeni kabusu. Beldede 167 sanayi kuruluşu konut alanlarıyla iç içe bulunuyor. Bu tesislerin yarattığı kirlilikle birlikte, İstanbul ve Gebze’deki sanayi tesislerinin kimyasal atıkları da beldede toplanmaya başladı.
Kamyonlarla boşaltılıyor
İzaydaş, firmaların taleplerine yetişemeyince, bertaraf edilmesi gereken atıklar kamyon şoförleri tarafından yol kenarlarına ya da boş arazilere bırakılıyor. Atıklar arasında Tuzla’daki tersanelerde sökülen asbestli gemi parçaları da var.
Dilovası Belediyesi Danışmanı Aydın Başaran, bölgede inceleme yaparken, yerleşim birimlerine 500 metre mesafede bir kamyon, atıklarını yol kenarına boşaltabiliyor. Başaran, “Belge bulursak kim bırakmış tespit edeceğiz, siz de gördünüz sıcağı sıcağını oldu” dedi.
MHP’li Meclis üyesine ceza
Öte yandan üç gün önce aynı noktaya kimyasal atık boşaltan bir kamyon şoförü yakalandı. Kamyonun sahibi olan Belediye Meclisi’nin MHP’li üyelerinden Mehmet Çubuk’a ve şoföre para cezası kesildi.
İzaydaş’ın Dilovası yakınlarına yeni yaptırdığı depolama alanı tamamlanırsa, belde halkı nefes alma fırsatı bulacak. (Kocaeli/EVRENSEL)
www.evrensel.net