21 Mart 2008 00:00

1 ev, 4 arkadaş, 10 yıl…

Sinema haberlerini takip edenler Ara’yı ‘Altın Portakal’a kabul edilmeyen film’ olarak tanıyorlar aylardır. Yönetmeni Ümit Ünal öyle “reklamını yapmak” istemese de…

Paylaş

Sinema haberlerini takip edenler Ara’yı ‘Altın Portakal’a kabul edilmeyen film’ olarak tanıyorlar aylardır. Yönetmeni Ümit Ünal öyle “reklamını yapmak” istemese de…
Ara, Ünal’ın bir önceki filmi Dokuz gibi, tek bir mekanda geçen, diyalog ağırlıklı bir film. Birbirlerini seven ama aldatan, kıran, bir yandan da bırakamayan dört kişinin on yıla yayılan hikayesi, geçmişleri ve çalkantılı ilişkileri, itiraf edemedikleri sırları, yalanları, alaturka ve alafranga arasında, birçok şeyin “ara”sında kalmış bir öykü.
Yönetmenliğinden önce Teyzem gibi filmlerin senaryolarıyla tanıdığımız Ünal, bir kez daha diyalog ve kurgu konusundaki ustalığını göstermiş. Kısıtlı bütçesiyle, neredeyse tamamı tek bir evin içinde geçen film, izleyiciyi yormadan, sıkmadan, tekdüzeliğe düşmeden ilerliyor. Tiyatro kökenli oyuncu kadrosunun da katkısını unutmamak gerek.
Öykü kısaca şöyle: Ender (Erdem Akakçe), kendi şirketi olan bir tekstilcidir. Şişmanca, yakışıklı sayılabilecek bir adamdır. Orta halli bir memur ailesinden gelir. Gül (Selen Uçer), anne tarafından yarı Fransızdır. Ender’in sevgilisidir. Aileden biraz zengindir. Veli (Serhat Tutumluer), Ender’in ortağı ve işletme fakültesinden arkadaşıdır. Sakin, içine kapalı bir adamdır. Selda (Betül Çobanoğlu), Veli’nin karısıdır. Ender’in ise çocukluktan arkadaşıdır. Selda, kocasının ortağı ve en yakın dostu Ender ile ilişkiye girer. Bir yandan Veli’nin cinsel tercihiyle ilgili sırrı, bu dört arkadaş arasındaki gerilimi iyice ilginç bir boyuta getirir. Bütün bunları, Gül’ün babasından kalan, filmler ve reklamlar için ajanslara kiralanan eski bir evde buluşan, rastlaşan arkadaşların muhabbetleri üzerinden izleriz.
Ünal, filmdeki dört arkadaşın hikayesini anlatırken, memleketin durumundan yola çıktığını anlatıyor: “Türkiye, son 20-30 yılda çok büyük bir değişim geçirdi. Bu dönemi ergenlik ve gençlik dönemleri olarak geçiren insanlar daha iyi yaşama, daha çok tüketme, daha çok kazanma arzusunu, hırsı, arsızlığı, yırtıklığı öğrendi. Ama insan ruhları aynı hızla değişmedi.”
Anlatılan, bu arada kalmışlığın öyküsü.

Ara

Yönetmen: Ümit Ünal
Senaryo: Ümit Ünal
Oyuncular: Erdem Akakçe, Selen Uçer, Serhat Tutumluer, Betül Çobanoğlu
ÖNCEKİ HABER

Kapansın tüm kapılar

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım'ın garsonunu müşavirliğe atadığı ileri sürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa