Mortgage krizinin faturası çalışana

Dünyanın en büyük bankası Citigroup, yüksek riskli tutsat (mortgage) kredilerinin yol açtığı kayıplarının faturasını çalışanına çıkarıyor.


Dünyanın en büyük bankası Citigroup, yüksek riskli tutsat (mortgage) kredilerinin yol açtığı kayıplarının faturasını çalışanına çıkarıyor. Citigroup Sözcüsü Dan Noonan, şirketin masraflarını azaltmak ve güçlenmeyi sürdürmek için bu yıl çok sayıda kişiyi işten atacaklarını kaydetti.
2 bin kişi daha atılacak
Sözcü, kaç kişinin işine son verileceğine ilişkin bilgi vermezken, New York Times gazetesi bugün, daha önce işten çıkarılacağı açıklanan 4 bin 200 kişiye ilaveten 2 bin kişinin daha işten çıkarılacağını yazdı. Gazetenin haberinde, işten çıkarılacak kişilerin çoğunun New York veLondra’da, bazılarının ise Avrupa ve Asya’da çalışanlar olduğu belirtildi.
Bankada çalışan ve adının açıklanmasını istemeyen bir kişi de Citigroup’un 2 bin kişiyi işten çıkaracağını söyledi.
Bugüne kadar 60 bin kişi işinden oldu
Citigroup’un üst yöneticisi (CEO) Vikram Pandit, ocak ayında 4 bin 200 kişinin işine son verileceğini ve arkasının geleceğini açıklamıştı. Dördünce çeyrekte 9.83 milyar dolar zarar açıklayan Citigroup, 2007’de bütün dünyada 375 bin kişiyi istihdam ettiğini açıklamıştı.
ABD’de mali hizmet şirketleri, tutsat kredilerinin geri dönmemesinden kaynaklanan kredi krizi nedeniyle 2007 yılının ortasından bu yana 60 binden fazla kişiyi işten çıkardı. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net