22 Mart 2008 00:00

Yunan hükümeti emekçileri dinlemedi

Yunanistan’da hükümet, emekçilerin yoğun tepkisine rağmen sosyal güvenlik yasa tasarısını meclisten geçirdi.

Paylaş

Yunanistan’da hükümet, emekçilerin yoğun tepkisine rağmen sosyal güvenlik yasa tasarısını meclisten geçirdi. Önceki gün yasa maddelerini tek tek görüşen Yunan Meclisi, dün de yasa tasarısını paket olarak oyladı.
Yasa tasarısının tümüyle geri çekilmesini isteyen SİNASPİSMOS Partisi ise referanduma gidilmesi önerisini gündeme getirdi. Bu öneri iktidar partisi dışındaki tüm meclis partilerince genel kabul gördü ve dün sabah saatlerinde referandum önergesi meclise sunuldu. Böylece cumhurbaşkanının sosyal güvenlik yasa tasarısını imzalama yetkisi olmadığı ve referandum önergesinin mecliste oylanması gerektiği ifade edildi. Bu durum, ülke gündemine damgasını vuran genel grev ve direnişleri bir an önce durdurmak isteyen hükümetin, bir hafta daha sorunun gündemde kalmasını engelleyemeyeceği ve tepkilerin tüm canlılığıyla gündemde kalacağı anlamına geliyor.
Öte yandan önceki gün gerçekleştirdikleri genel grevle ülkede hayatı durduran konfederasyonlar, milyonlarca imza toplayarak halkın yasa tasarısını kabul etmediğini kanıtlayacaklarını duyurdular. Son günlerde yapılan kamuoyu yoklamaları da sendikaları destekliyor. Anketler, halkın yüzde 80’inin tasarıya karşı olduğunu ve geri çekilmesini istediğini ortaya koyuyor. Sendikalar mücadeleye devam edeceklerini ilan ederken, muhalefet ise hükümeti “halkın parasını çalmakla” suçladı. (Atina/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ermenistan’da olağanüstü hal kaldırıldı

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa