23 Mart 2008 00:00

Nuh Çimento limanlarını akladı!

Danıştay’ca verilen yürütmeyi durdurma kararını uygulamayan Hereke Belediyesi, Nuh Çimento limanlarını aklama yoluna gitti.

Paylaş

Danıştay’ca verilen yürütmeyi durdurma kararını uygulamayan Hereke Belediyesi, Nuh Çimento limanlarını aklama yoluna gitti. Geçtiğimiz gün olağanüstü toplanan Hereke Meclisi, Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan dolgu imar planını oy birliğiyle onayladı. Hereke Çevre Derneği, kararı limanları meşrulaştırma çabası olarak değerlendirdi.
Nuh Çimento limanlarına ilişkin olarak 28.05.2007 tarihinde iptal kararı verilmişti. Daha sonra Esener Maçil imzasıyla yeniden yapılan dolgu imar planı da Hereke Çevre Derneği tarafından Danıştay’da dava edilmiş ve bir kez daha yürütmesi durdurulmuştu. Karara karşın limanlarda yükleme boşaltma faaliyetleri devam ediyor. Öte yandan önceki gün Belediye Meclisi Esener Maçil’in başkanlığında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca onaylanan Nuh Çimento limanlarına ilişkin 24.04.2007 günlü dolgu imar planının usul eksikliğini gidermek için olağanüstü toplandı ve yürütmesi durdurulan dolgu imar planını oy birliği ile kabul etti.
Limanların kurulduğu günden bugüne çevre ve gürültü kirliliği yaptığı, halk sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle limanlara karşı mücadelesini sürdüren Hereke Çevre Derneği, kararı “AKP tarafından kapatılmasına karar verilen Hereke Belediyesi’nin kapanmadan önce yarım bıraktığı işlerden saydığı Nuh Çimento limanlarını meşrulaştırma çabasıdır” diye yorumladı. Yazılı olarak yapılan açıklamada “Hereke Belediyesi Danıştay kararına rağmen Nuh Çimento limanlarını aklama yoluna gitti” denilirken, belidiyenin Hereke halkına bir kez daha ihanet edildiği vurgulandı.
Açıklamada “Hereke Çevre Derneği olarak Danıştay’ı ve Danıştay kararlarını by-pass etmeye yönelik bu girişimi ve söz konusu plana ilişkin kabul oyu kullanan Hereke Belediye Başkanı Esener Maçil ve Hereke Belediye Meclis üyelerinin tümünü Hereke halkına rağmen kabul yönünde oy kullandıkları için esefle ve şiddetle kınadıkları belirtilirken, dernek yönetim kurulu üyeleri olarak meclis kararını Hereke halkına teşhir edecekleri kaydedildi. (Kocaeli/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kurdakul ödülleri sahiplerini buldu

SONRAKİ HABER

Mardin'de belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne olmuştu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa