26 Mart 2008 00:00

‘Emek Platformu birlikteliğini korumalı’

Emek Platformu ile hükümet arasında varılan anlaşmayı gazetemize değerlendiren Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın şunları söyledi: “19 maddenin büyük bölümünün kabul edilmesi 14 Mart’ta yapılan eylemin sonucudur.

Paylaş

Emek Platformu ile hükümet arasında varılan anlaşmayı gazetemize değerlendiren Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın şunları söyledi: “19 maddenin büyük bölümünün kabul edilmesi 14 Mart’ta yapılan eylemin sonucudur. Uzun yıllardan sonra çalışanlar gücünü ortaya koyarak iktidara geri adım attırdı. Bu yönüyle önemli kazanımlar var. Gönül isterdi ki diğer maddelerde de kazanım sağlansın. Bunlarda da ilerleme olsaydı iyi bir kazanım olacaktı. Bunların olmaması burukluk yarattı ama buraya kadar gelinmesini de kazanım olarak görüyoruz. Önümüzde kıdem tazminatı ve örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması, 12 Eylül ürünü sendikal yasalar ve 1 Mayıs var. Gücümüzü ve birlikteliğimizi sürdüreceğiz. Siyasi iktidar eskiden olduğu gibi kazanılmış haklara yönelik pervasız saldırıda bulunamayacak. Bunun için Emek Platformu’nun birlikteliğini koruması gerekir.”
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ise şunları söyledi: “Taleplerimizin bir kısmı sağlandı. Emeklilik yaşı, emekli aylıklarının güncelleme oranının yüzde 30’la sınırlanması, fiili hizmet zammı, sağlıktaki piyasalaşma konularında anlaşma sağlayamadık. Sendikalar kendi içlerinde değerlendirmelerini yapacak ve EP en kısa sürede tekrar toplanıp gelinen aşamayı değerlendirecek.”
DİSk Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise şu açıklamayı yaptı: “Bu noktada, Emek Platformu bileşenleri olarak önemli bulduğumuz bu taleplerimizin yerine getirilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğimizi Sayın Bakan’a da söylemiştik ve buradan bir kez daha yineliyoruz. Toplumu ve geleceğimizi ilgilendiren yaşamsal öneme sahip, geri adım atılarak iyileştirildiği söylenen ancak yeterli bulmadığımız SSGSS Yasa Tasarısı’na karşı, halkını ve ülkesini seven herkesi bu mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz.”
Sağlık-İş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu ise Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile Emek Platformu temsilcilerinin yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamanın “işçilerin beklentilerine cevap vermediğini” kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

UZUN MESAFE

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa