27 Mart 2008 00:00

‘Darbe Günlükleri’ belgelendi!

2004 yılında “Ayışığı” ve “Sarıkız” adıyla iki askeri darbe hazırlığını anlatan “Darbe Günlükleri”nin, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’in bilgisayarından çıktığı, savcının talebiyle Emniyet’in yaptığı araştırma sonucu kesinleşti.

Paylaş

2004 yılında “Ayışığı” ve “Sarıkız” adıyla iki askeri darbe hazırlığını anlatan “Darbe Günlükleri”nin, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’in bilgisayarından çıktığı, savcının talebiyle Emniyet’in yaptığı araştırma sonucu kesinleşti.
Nokta dergisinin, geçen yıl “Darbe Günlükleri” başlığıyla yayınladığı haber büyük yankı bulmuş; bu yayından sonra dergi binası askeri savcılık emriyle basılarak arama yapılmıştı. Kısa süre içinde derginin kapanmasına neden olan sürecin sonunda, derginin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş hakkında da dava açılmıştı. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, “Günlükler bana ait değil” diyerek iftira davası açmış, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt da “arşivde araştırma yaptırdığını, böyle bir şey bulunamadığını” söylemişti.
Nokta dergisi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki bilgisayardan kopyalanan yazının kendilerine iletildiğini, Örnek’in 1957’den beri tuttuğu günlüklerden sadece “Darbe Günlükleri” bölümünü yayınladıklarını duyurmuştu.
Darbe planları!
Yayınlanan bölümlerde emekli Oramiral Örnek, 24 Nisan 2004’te Kıbrıs’ta yapılan referandum öncesi, dört kuvvet komutanının, dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök’e rağmen darbe yapma planını anlatıyor. Örnek ile dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ve bugün Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı olan, dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından hazırlanan “Sarıkız” kod adlı darbe planından, Özkök’ün karşı tutumu, diğer bazı üst rütbeli subayların isteksizliği ve ABD’nin tavrı nedeniyle vazgeçildiği; Eruygur’un bunun üzerine tek başına “Ayışığı” kod adlı bir darbe planı yaptığı iddia ediliyor.
Ergenekon savcısı Görmüş’ü dinledi
Taraf gazetesinin haberine göre Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz, operasyonda gözaltına alınanların ifadeleri ve ele geçirilen belgelerin ardından, kapatılan Nokta dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş’ün de bilgisine başvurdu.
Savcı Öz, 7 Mart 2008 tarihinde İstanbul Adliyesi’nde Görmüş’le 2.5 saat süren bir görüşme yaptı ve “Darbe Günlükleri”nin bilgisayar ortamındaki kopyasını istedi. Görmüş, Taraf gazetesine şöyle anlattı:
“Savcı Öz, Ergenekon soruşturması kapsamında tanık olarak bilgime başvurup ifademi almak istediğini söyleyerek beni makamına çağırdı. Nokta’da yayımlanan, ‘Darbe Günlükleri’ne esas teşkil edilen dosyaların bilgisayar ortamında bir kopyasını da yanımda götürmemi, bana soracağı sorulara oradan bakarak cevap vermemin daha doğru olacağını ilave etti. Günlüklerin bir kopyasını da kendilerine istedi. Hakkımda devam eden mahkemeyi basından takip etmiş. Günlükleri mahkemeye ileteceğimizi öğrenmiş. Yasal olarak mahkemeye başvurup bunları alabileceklerini, ancak kendilerine daha önce vermem durumunda, yürüttükleri soruşturmada bundan çok faydalanacaklarını söyledi.”
Günlüklerin nereden çıktığı kesinleşti
Görmüş, günlüklerin bir kopyasını savcıya verdiğini, savcılığın yaptırdığı araştırma sonunda bu metinlerin, Deniz Kuvvetleri’ne ait bilgisayardan çıktığının belirlendiğini dolaylı olarak öğrendiğini anlattı. Taraf gazetesi de, İstanbul Emniyeti’nden bu bilgiyi doğrulattığını yazdı.
Nokta dergisinin “Darbe Günlükleri” yayınından sonra, Örnek “Bana ait değil” diyerek “iftira” davası açmıştı. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, bu davada, “neşren hakaret” ve “iftira” suçlamasıyla 6 yıl 8 ay hapis talebiyle yargılanıyor.
Davanın 29 Şubat’taki son duruşmasında Görmüş, mahkemeye üç bavul belge ibraz etti. Ancak mahkeme, bu belgeleri kabul etmeyip günlüklerin bilgisayar ortamında sunulmasını istedi. (HABER MERKEZİ)

İP genel sekreteri gözaltına alındı

Polisin Ulusal Kanal, Aydınlık dergisi ve İP’e yönelik operasyonları sürüyor. Son olarak Ulusal Kanal İzmir Temsilcisi Hayati Özcan, basın propaganda sorumlusu Hikmet Çiçek, İşçi Partisi Genel Sekreteri Nusret Senem gözaltına alındı.
“Ergenekon soruşturması” kapsamında Ulusal Kanal’ın İzmir temsilciliğinde polis tarafından arama yapıldı. Ulusal Kanal İzmir Temsilcisi Hayati Özcan gözaltına alındı. Zanlılar, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Kanal yetkilileri, binadaki kimi evrak ve CD’lere el konulduğunu kaydettiler. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Akın Birdal: ‘Görevden alınsınlar’

SONRAKİ HABER

CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Burak Tanışık istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa