Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri verildi

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri yarışmasının bu yıl düzenlenen 11’incisinde ödül kazananlar belli oldu.


Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri yarışmasının bu yıl düzenlenen 11’incisinde ödül kazananlar belli oldu.
Belma Akçura, Nazım Alpman, Hüseyin Aykol, Celal Başlangıç, Mete Çubukçu, Neşe Düzel, Fikret İlkiz, Aris Nalcı, Zeynep Oral, Şirin Payzın, Kamil Tekin Sürek, Ahmet Şık ve Ferai Tınç’tan oluşan ödül jürisi, bu yıl “Yazılı Haber Ödülü”ne, Sadık Güleç’in “Esir kampı değil Tuzla” başlıklı haberini değer gördü. Sabah gazetesinde 8 Şubat 2008 günü manşetten yayımlanan haberde, sık sık işçi ölümleriyle gündeme gelen Tuzla Tersaneleri’nde çalışan işçilerin çalışma ve yaşam koşulları gözler önüne seriliyordu.
Bu yıl görüntülü haber ödülünü ise, Adnan Gerger’in, ABD’nin Irak güvenlik güçlerine hibe ettiği silahlardan 1250’sinin Türkiye’ye kaçak yollardan sokulduğunun ortaya çıkarıldığı belgeleyen “Irak-Kayıp Silahlar Dosyası” haberini değer gördü. Haber, NTV’de 18 Temmuz 2007’de yayımlanmıştı.
Bu yılki yarışmada “Fotoğraf Ödülünü”, Milliyet gazetesinde 16 Şubat 2008 günü yayımlanan “Polisin peşinden ayrılmadı” adlı fotoğrafı ile Arif Arslan kazandı.
Yarışmada “Yerel Gazetecilik Ödülü”nü ise, Gaziantep Hakimiyet gazetesinde 21 Kasım 2007 günü yayımlanan “Nümahrem” başlıklı haberi ile Seyfi Genç kazandı.
Jüri, bu yıl, 22 Şubat 2008 günü Hürriyet gazetesinde yayımlanan “Piç diye öldürdü, DNA testinde oğlu çıktı” başlıklı haberiyle Özgür Cebe, 4 Mart 2008 günü TRT 2’de yayımlanan “Bir barış savaşçısı: Dalai Lama” başlıklı haberiyle Devrim Gürkan ve Dağlıca olayında gazeteciliğin önemli ilkelerinden “fikri takip ilkesi” konusunda gösterdiği kararlı tutum nedeniyle Taraf gazetesine “Jüri Özel Ödülü” verilmesini kararlaştırdı.
Kazananlara ödülleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da düzenlenen törenle verilecek. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net