05 Nisan 2008 00:00

Siyasi filmler geçidi

İstanbullu sinemaseverler için film maratonu başlıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali, bugün başlayıp 20 Nisan’da son bulacak.

Paylaş

İstanbullu sinemaseverler için film maratonu başlıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali, bugün başlayıp 20 Nisan’da son bulacak.
Programda, 2007 ve 2008’in önemli filmleri, unutulmaz klasik filmler ve sinema tarihinin usta yönetmenlerinin başyapıtlarından seçmeler içeren 20’yi aşkın bölümde 200 film yer alıyor. Film gösterimleri, Beyoğlu’nda Emek, Fitaş 1, Atlas 1 ve Atlas 2, Beyoğlu ile Kadıköy’de Rexx Sineması olmak üzere toplam 6 sinemada gerçekleştirilecek.
Sinemaya yeni tarzlar kazandıran ve muhalif siyasi tutumlar alan filmler ise festival programının dikkat çeken unsurları oldu. Dünya tarihi, kültürü ve siyasetinde çığır açan 1968 olayları “68 ve Mirası” bölümünde 11 filmle anılacak. Amerikan karşı kültürünün ’68 sonrası düzen karşıtı doğasını ve nihilizmini yansıtmak için çağdaş Amerikan üniversite gençliğini kullanan “Zabriskie Noktası”, son derece eğlenceli, renkli, öfkeli, gerçeküstü bir film olan “Bay Özgürlük”, 1973 Berlin Interfilm Ödülü “Herşey Yolunda”, haber bülteni formatında, kısa filmlerin kolajından oluşan “Alman Sonbaharı” ve ‘70’lerin çığır açan kült filmi “Köstebek” bu bölümde gösterilecek filmler arasında. Bölümün en dikkat çeken filmlerinden “Büyük Geceler ve Küçük Sabahlar” ise Paris’in ’68 Mayıs’ının el kamerasıyla çekilmesinden oluşan dört saatlik bir belgesel. Filmin yönetmeni William Klein da İstanbul’a konuk olarak film hakkında konuşacak.
Ayrıca “40 Yılın En İyileri” kapsamında, Ömer Kavur’un “Anayurt Oteli”nin yanı sıra Vietnam savaşı karşıtı efsane filmlerden Francis Ford Coppola’nın “Kıyamet”i gösterilecek.
“NTV Belgesel Kuşağı”nda yer alan 17 belgesel de savaştan futbola güncel konuları işleyen belgeseller. “Kimin Ben?” Arjantin’de askeri cunta döneminde aileleri öldürülen ya da kaybedilen çocuklara eğliyor. “Savaş Dansı”nda kameralar Uganda’da kaçırılıp çocuk asker olarak kullanılan çocuklara çevriliyor. “Savaş Provası”nda ise Kaliforniya’daki Mojave Çölü’nde kurulan kent ortamında savaş halinin canlandırıldığı yapay kasabanın öyküsü anlatılıyor.
Bilet fiyatları tam 10 YTL, öğrenci 7 YTL, hafta içi seansları ve Türk filmleri 3.50 YTL’ye izlenebiliyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Bilgi için: www.iksv.org / www.festivalist.com
ÖNCEKİ HABER

İşgalciler tarihi yağmaladı

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa