08 Nisan 2008 00:00

Okullarımızdaki kantin, otopark işletmeciliği

Okullar artık, her şeyi paraya çevirelim, her şeyden kâr elde etmesini bilelim mantığıyla yönetilmeye başlandı. Askeri Kantin Yönetmeliği, Emniyet Kantin Yönetmeliği var ama okulların kantin yönetmeliği yok.

Paylaş

Okullar artık, her şeyi paraya çevirelim, her şeyden kâr elde etmesini bilelim mantığıyla yönetilmeye başlandı. Askeri Kantin Yönetmeliği, Emniyet Kantin Yönetmeliği var ama okulların kantin yönetmeliği yok. Eğer birileri çıkıp da var derse, yukarıda belirttiğim kurumların kantin yönetmeliğinin uygulanışı ile okulların sözde var olan yönetmeliğini lütfen karşılaştırsınlar.
Bugün kantinlerin işletme veya ihale ile kiraya verilme yetkisi okul aile birliklerinde bulunuyor. Kantinlerin denetimi de okul yöneticilerine bırakılmış. Ancak, kantin ihaleleri Milli Eğitim müdürlüklerinde kurulan komisyonlarca kiraya veriliyor. İşte sorun tam bu noktada başlıyor. Okullarda daha çok kantinler nasıl kiraya verilmeli, gelir nasıl sağlanmalı düşüncesine yönelinmiş, kantinlerde neler satılmalı neler satılmamalı, çocuklar için sakıncalı gıdalar veya tamamen aldatmaya yönelik ürünlerin satılıp satılamayacağı kaygısı hiç yaşanmamıştır. Çocukları zararlı gıdalardan koruyacak hiçbir yapısal düzenleme yapılmamıştır.
Karşıyaka’da özellikle merkezi okullar, gelir elde etmek amacıyla okul uygulama bahçelerini otopark olarak kiraya vermeye başladı. Bu kadarına da pes dedirtecek bu uygulama sadece hafta sonlarını değil, hafta içlerini de kapsıyor. Yerel yönetimlerin ilçe merkezlerinde çocuklar için yeteri kadar park alanı bırakılmamış. Okul bahçelerinin çoğu zaten çocuklarımızın ihtiyaçlarına yeteri kadar cevap veremezken, olan yerler de eğitim-öğretimin devam ettiği bir sırada otopark yapılmış durumda.
Aslında onların yaşamını riske atmak sadece denetimsiz kantin veya otopark sorunu da değil. Bakanlar Kurulu okullar, hastaneler ve kreşlerde yangın alarmı takma zorunluluğunu tasarruf olsun diye kaldırdı. Yönetmelik, yüksekliği 21 metreden alçak ve toplam yapı alanı 5 bin metrekareden küçük her türlü okul, kreş, dershane, anaokulu gibi eğitim tesisinde yangın uyarı sistemi bulundurmayı zorunlu olmaktan çıkardı.
Aralık 2007 tarihinde çıkan bu yönetmelik, okul başı 4 bin doları bulan bir maliyetten kaçılarak hazırlanmıştır. 4 bin dolara karşılık insan yaşamı, hem de geleceğimiz çocuklarımızın hayatı riske atılıyor.
Denetimsiz kantinler, otoparka dönüştürülen okul bahçeleri, tasarruf olsun diye kaldırılan yangın alarm sistemleri… Aslında bunlar, eğitimin sorunları içinde devede kulak.... Ancak hiç de görmezden gelinmeyecek “kulak”! Çocuklarımızı bu mantıkla mı geleceğe hazırlayacağız?
Ömer Bozbey-Eğitimci (İZMİR)
ÖNCEKİ HABER

KENTTEN GELEN

SONRAKİ HABER

Trabzonspor 82 hafta sonra ilk 4’te

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa