16 Temmuz 2008 00:00

Yasmin Levy büyüledi

Günümüzde Sefarad müziğinin en önemli temsilcilerinden İsrailli sanatçı Yasmin Levy, 15. Uluslararası Caz Festivali kapsamında Esma Sultan Yalısı’nda verdiği konserle kendisini dinlemek için yalıyı tıklım tıklım dolduran sevenlerine müzik dolu bir gece yaşattı.

Paylaş

Günümüzde Sefarad müziğinin en önemli temsilcilerinden İsrailli sanatçı Yasmin Levy, 15. Uluslararası Caz Festivali kapsamında Esma Sultan Yalısı’nda verdiği konserle kendisini dinlemek için yalıyı tıklım tıklım dolduran sevenlerine müzik dolu bir gece yaşattı. Gitarda Yechiel Hasson, vurmalı çalgılarda -aynı zamanda sanatçının eşi olan- Ishay Amir ve Joelle Barker, üflemeli çalgılarda Vardan Hovannesyan, elektrik basta Miles Danso, kanun ve udda Mümin Sesler gece boyunca Yasmin Levy’e eşlik etti.
Sahnedeki içten tavırları ile büyük sempati toplayan sanatçı, konserin başında kendisinin müzikle ilgilenmesini sağlayan babasının İzmir doğumlu bir Yahudi olduğunu belirterek bu sebeple Türkiye’de konser vermesinin kendisi için çok önemli bir deneyim olduğunu vurguladı. On altıncı yüzyılda dini baskılar nedeniyle vatanları İspanya’dan ayrılmak zorunda bırakılan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun daveti ile Ortadoğu ve Balkanlar’ın dört bir yanına dağılan Sefarad Yahudilerinin ortak dili Judeo-İspanyolca eserleri, Flemenko, Ortadoğu ve Anadolu müziği ile harmalayarak dinleyicilerine sunan Yasmin Levy, klasik Sefarad müziğinin başka unsurlar ile zenginleştirilmesinin İsrail’de yaşayan Sefaradlar tarafından hoş karşılanmadığını, fakat gerçek sanatın da başka kültürleri buluşturarak harmanlamak olduğunu belirtti. Yasmin Levy, aynı zamanda artık anadil olarak kullanılmayan ve yavaş yavaş unutulan Judeo İspanyolcasına sahip çıkılması gerektiği mesajı verdi. Konserde son albümü Mano Suave’ye ismini veren ve albümde ünlü Mısır kökenli sanatçı Natacha Atlas ile düet yaptığı Bedevi ağıtını seslendirirken, Arap müziğinin kendisi üzerindeki etkisine değinen ve Filistin sorunu konusunda barış mesajları veren sanatçı, etnik müzik severlerin gönlündeki özel yerini bu konserde daha da sağlamlaştırdı. (İstanbul/EVRENSEL)
Uğur Halil Karakullukcu
ÖNCEKİ HABER

‘Türkiye’nin Son Günleri’nden fotoğraflar

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa