Aylar önce istenen silah teslim edilmemiş

Beyoğlu Karakolu’nda polis kurşunuyla öldürülen Nijeryalı Festus Okey davasında bir skandala daha imza atıldı.


Beyoğlu Karakolu’nda polis kurşunuyla öldürülen Nijeryalı Festus Okey davasında bir skandala daha imza atıldı. 4 ay önce sanık polis memuru Cengiz Yıldız’dan istenen Okey’in öldürülmesinde kullanılan silahın yetkililere teslim edilmediği ortaya çıktı. Davaya müdahil olmak isteyen İstanbul Barosu ve Çağdaş Hukukçular Derneğine bağlı avukatların talepleri mahkeme heyeti tarafından reddedilirken, dava bitiminde hakimin avukatlarla tartışması dikkat çekti.
Beyoğlu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen üçüncü duruşmaya sanık polis memuru Cengiz Yıldız ve avukatlar katıldı. İstanbul Barosuna kayıtlı avukatlar ve birey olarak uluslararası sözleşmelerde dikkate alınarak davaya müdahil olmak istediklerini belirten Av. Şükriye Erdem ve Av. Cengiz Kuş davaya müdahale etme talebiyle mahkeme heyetine dilekçe verdi. Avukatların verdiği dilekçe okunma gereği bile duyulmadan heyet tarafından reddedildi. Mahkeme Yıldız’ın olay sırasında kullandığı tabancasını Adli Tıp kurumu tarafından incelenmek üzere bir an önce teslim etmesine karar verdi.
Duruşma 11 Aralık saat 10.00’a ertelenirken, celse bitiminde mahkeme başkanı avukatlarla tartıştı.
Avukatlar Nijerya’ya gidecek
Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Avukat Taylan Tanay, uzun bir aranın ardından silahın emanete alınmasının olumlu bir gelişme olduğunu dile getirerek “Ancak silah mekanik bir alettir. Değiştirilebileceği ve bozulabileceği gözönüne alındığında silahın, bir yılın ardından emanete alınması Adli Tıp Raporu'nun güvenilirliğini de tartışılır kılar” diye konuştu.
Avukatlar olarak davanın takipçisi olmaya devam edeceklerine vurgu yapan Tanay, bürokratik engeller aşılabilirse bir grup avukatın Okey’in ailesi ile görüşmek için Nijerya’ya gidebileceğini kaydetti. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net