Aile boyu pide

Ramazan ayının vazgeçilmezi pideler, Muş’ta kalabalık aileler için dev boyutlarda üretiliyor


Ramazan ayında fırınlara vatandaş özel bir ilgi gösterir. Sofralarda ekmeksiz iftar açılmadığından aileler ramazan ayında diğer zamanlarda tüketilenden daha fazla ekmek alırlar.
Muş’un Cumhuriyet Caddesi’nde bir ekmek fabrikasında kalabalık aileler için özel ekmek imal ediliyor. Ramazanda ilk defa böyle bir ekmek imal ettiklerini söyleyen fırın işçileri, “bu ekmeği nüfusu en az 7 kişiden oluşan aileler alıyor” dediler.
Kalabalık ailelerin tercihi
Muş gibi çok çocuklu ailelerin fazla olduğu bir ilde kalabalık aileler ramazan ayında bir fırının imal ettiği büyük ekmeğe rağbet gösteriyorlar.
Cumhuriyet Caddesi’nde Mis Ekmek Fabrikası’nda çalışan işçilerden Eyüp Akın, ilk defa bu ramazanda 4 ekmek büyüklüğünde açık ekmek çıkartmaya başladıklarını belirterek şunları söyledi: ”İlimiz kalabalık ailelerin çok olduğu bir yer. Tekli, ikili ekmek yerine düşündüm 4’lü ekmek çıkartmayı. Ramazanda fıranca ekmek yerine daha çok açık ekmek tercih ediliyor, ben de 4 ekmek hamurunu birleştirerek bu tırnaklı açık ekmeği yaptım. Halkın görmesi için de fırının önüne bir tane bıraktık, vatandaşlar ilgi gösterdiler. Bu ekmeği nüfusu en az 7 olan aileler alırlar. Yoksa nüfusu 2 veya üç olanlar bu ekmeği ramazanda tüketemezler.”
Ancak bu yeter
Fırın işçilerinden Haluk İnanç da ”Mahallemizde en az nüfusu olan ailenin 7 çocuğu vardır. Bu sayı 15’e kadar çıkar, 4’lü ekmeği 3 milyon liradan satıyoruz, kalabalık aileler bu ekmeğe daha çok rağbet ediyorlar” dedi.
4’lü açık ekmeği alan müşterilerden Yunus Ak ise “Evde 7 kişiyiz, bize iftar yemeğinde ancak bu ekmek yeter” diye konuştu.
Bu büyüklükteki ekmeği paket yapmak da ayrı bir sorun oluşturuyor. 4 ekmek büyüklüğündeki bu ekmek bir poşete sığmayınca fırındaki işçiler ekmeği iki poşetle ancak paketleyebiliyorlar. (Muş/EVRENSEL)
Cevat Danış
www.evrensel.net