Fotoğraf: Evrensel

Mısır’da turistler serbest

Mısır’ın güneybatısında 12 gün önce kaçırılan Batılı turistler ile Mısırlı rehberleri, önceki gün salıverildi.Turistlerin Sudan sınırı yakınında kaçırıldığı açıklanmıştı.


Mısır’ın güneybatısında 12 gün önce kaçırılan Batılı turistler ile Mısırlı rehberleri, önceki gün salıverildi.Turistlerin Sudan sınırı yakınında kaçırıldığı açıklanmıştı. Beş İtalyan, beş Alman, bir Romanyalı ile onların rehber, şoför ve korumaları olan sekiz Mısırlıdan oluşan grubun sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.
Turistleri kaçıranlar Almanya’dan 8.8 milyon dolar fidye istemişti. Yetkililer bu fidyenin ödenmediğini söylüyor. Ülkenin Sudan ve Libya sınırı yakınlarında gezen turist kafilesini kaçıranların, onları günlerce dört ülke arasındaki çöllük bölgede dolaştırdığı sanılıyor.
Mısır’ın açıklamasına göre Sudanlı yetkililer grubu günlerdir sınırın kendi taraflarında takip ediyordu. Mısırlı yetkililer, İtalya ve Almanya’nın da istihbarat desteği verdiği operasyonda nihai saldırıyı kendi komandolarının yaptığını söyledi.
Buna göre Sudan’a gönderilen 150 komando grupla çatışmaya girişti; çatışmada saldırganların yarısının öldüğü bildirildi.
Mısır’da daha önce de yabancıların kaçırıldığı olmuştu, ama yıllardır bu tür bir olay yaşanmıyordu. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net