‘Elenmiş film kötü film değildir’

İki arkadaş, çektikleri kısa filmlerin gönderdikleri festivallerden elendiğini görünce, bunu sorgulamaya başladılar. Niye?


İki arkadaş, çektikleri kısa filmlerin gönderdikleri festivallerden elendiğini görünce, bunu sorgulamaya başladılar. Niye?
Böyle başlıyor İkinci El Kısa Film Festivali’nin öyküsü. Kısa film festivallerinden hüsranla dönenlerin “Elemiyoruz, Ellemiyoruz” sloganıyla başlattıkları festivalin üçüncüsü, bu yıl 12-22 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival koordinatörlerinden Alper Dağlı ve Gamze Hoşgörür, “dünyada eşi benzeri bulunmayan festivali” gazetemize anlattılar.
Festivalin genel koordinatörü Alper Dağlı, festivalin öyküsünü şöyle anlatıyor: “ODTܒden iki arkadaş, çektikleri kısa filmlerin Türkiye’deki birçok festivalden elenmesi sonucu bunu sorgulamaya başladılar. Niye? Çünkü kendilerine neden elendiklerine dair herhangi bir bilgi iletilmedi. Bunun üzerine bu festival doğdu. İkinci el, daha doğrusu elenmiş filmlerin ‘kötü film’ olmadığını savunuyor bu festival. Onlara bir şans daha verilmesi gerektiğini düşündük. Dolayısıyla festival ortaya çıktı.”
‘Karnaval havasında geçecek’
Festivalin film gösterimleriyle sınırlı olmayacağını vurgulayan Dağlı, festival boyunca atölye çalışmaları, söyleşiler, konserler, kokteyller yapılacağını belirterek, “Karnaval havasında geçecek. Yani 12-22 Şubat tarihleri arasında Ankara’da hakikaten bir festival olacak” diyor.
İlk festivale 300, ikinci festivale de bine yakın filmin katıldığını ve filmlerin hiçbirini elemeden geçirmeden gösterime sunduklarını anlatan Dağlı, gösterimlerde yaşadıkları ses ve görüntünün anlaşır olmaması gibi sıkıntılardan dolayı bu yıl “teknik yeterlilik” kriteri koymak zorunda kaldıklarını belirtiyor. Ama Dağlı, “festivalzedelerin” canını sıkmamak için olsa gerek, hemen ekliyor: “Bize gönderilen bütün filmleri jüri üyelerimiz değerlendirecek ve bu değerlendirmeler film sahiplerine iletilecek.”
‘Eşi benzeri olmayan ödül’
Alper Dağlı’nın anlattığına göre “teknik yeterlilik” kriterini sağlayan filmlerin tamamı festivalde gösterilecek, ama festivalin sonunda “övgüye layık” bir filme de ödül verilecek. Dağlı, “Dünyada eşi benzeri olmayan bu festivalin ödülü de eşi benzeri olmayan bir ödül olacak” diyor. “Övgüye layık film” ödülünün sahibine İkinci El Kısa Film Festivali’nin adını vurgulamak için 2 gün 2 saat 2 dakika 2 saniye süre tanınacak. Bu süre içerisinde bir film çekmesi istenen ödül sahibi ya da sahiplerinin film için ihtiyaç duydukları tüm teknik ekipman, danışmanlık ve her türlü masraf festival bütçesinden karşılanacak. Ortaya çıkan film de “İkinci El Kısa Film Festivali Yapımcılık” adı altında dünyada 13 festivale gönderilecek.
‘Karşı festival’
“Sıra dışı bir festival olacak, çünkü dünyada örneği yok. İkinci El Kısa Film Festivali, diğer festivallerde yayınlanan filmlere ‘ikinci bir şans’ anlamı taşıyor. Bu anlamda karşı festival niteliği de taşıyor” diye anlatıyor festivalin sponsorluk koordinatörü Gamze Hoşgörür.
Festivale 22 önemli konuğun katılacağını belirten Hoşgörür, “dünyada bir ilk olan festivalin bu yıl da bir ilke imza attığını” belirtiyor: Festcard Projesi. Hoşgörür, Festcard sahiplerinin festival kapsamında etkinlikleri izlemekle kalmayıp, 10 gün boyunca belirli mekanlarda yüzde 10 ile 30’a varan indirimlerden yararlanabileceklerini söylüyor. Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan festival hakkında ayrıntılı bilgiyi www.ikincielfestivali.org adresinden edinebilirsiniz. (Ankara/EVRENSEL)
Cem Gurbetoğlu
www.evrensel.net