24 Mart 2009 04:00

İngiliz polisine ‘sert müdahale’ eleştirisi

İNGİLTERE’nin, “dünyanın en kapsamlı” terörle mücadele stratejisini bugün açıklaması bekleniyor.

Paylaş

İNGİLTERE’nin, “dünyanın en kapsamlı” terörle mücadele stratejisini bugün açıklaması bekleniyor. Bu stratejiye göre aralarında oteller ve iş merkezlerinin yöneticilerinin de bulunduğu 60 bin kişi, halkın toplu olarak bulunduğu yerlere yönelik olası saldırılara karşı antiterör eğitimi alacak. Ancak bu kapsamlı yasa tasarısının kamuoyuna sunulmasından bir gün önce Avam Kamarası’nın İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan rapor, mevcut durumun bile insan haklarını ihlal ettiğini gösterdi. Komisyon tarafından hazırlanan raporda, polisin protesto gösterilerine katılan göstericiler ve bu gösterileri izleyen gazetecilere yönelik “sert” tutumu eleştirildi.
Polisin bu gösterilere katılan kişileri “taciz ettiği ve aşağıladığı”na dikkat çekilen raporda, terörle mücadele alanında çıkartılan yasaların da polis tarafından göstericilere karşı “yanlış biçimde kullanıldığı” belirtildi.
Rapor yazarı milletvekilleri, barışçıl protesto hakkını kullanan kişilerin kişisel eşyalarına el konulabildiğini ve bu kişilerin itirazlarının polis tarafından sert biçimde yanıtlandığını kaydetti.
“Tamamen yasalar dahilinde davrandıklarını” savunan polislerin, protesto gösterilerini izleyen gazetecilere karşı da son derece sert davrandığına işaret edilen raporda, ayaklanmalarda kullanılan donanımlı terörle mücadele ekiplerinin protestoların yapıldığı yerlere gönderilmesinin tansiyonu yükselttiği uyarısı yapıldı. Yükselen tansiyonun etkisiyle çatışmaların çıkabileceği hatırlatıldı. Raporda, polisin gereksiz yere kalabalıklara karşı sersemletici etki yaratan “taseré silahı kullanmasının da önüne geçilmesi istendi. Komisyon Başkanı Andrew Dismor, protesto hakkının en temel demokratik insan hakkı olduğunu ve bunun korunması gerektiğini vurguladı.
G20 ÖNCESİNDE UYARI
Rapor, 2 Nisan’da gerçekleşecek G20 Zirvesi öncesinde çok sayıda protesto gösterisinin yapılması beklenen İngiltere için bir uyarı niteliği taşıyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Bir günde iki uçak kazası: 16 ölü

SONRAKİ HABER

Mezuniyetin maliyeti düşündürüyor: Dükkana gelen boş çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa