Zenginin külüne bile MUHTAÇLAR

Kurt ailesi zenginlerin küllerinin içindeki az yanmış kömür ve odunu yakarak ısınıyor.


Gaziantep’in orta yerinde krizin yarattığı bir dram yaşanıyor. Hamallık yaparak ailesinin geçimini sağlayan Benal Kurt işsiz kalınca evine yakacak dahi alamaz hale geldi. Yoksul çift, kışlık yakacağını, zengin semtlerdeki apartmanların yanmış kömürlerinin artıklarını eleyerek çıkarıyor.
Benal (41) ve Fatma (39) Kurt’un, yürekleri burkan dramı, şehrin en işlek yerlerinden Fevzi Çakmak Bulvarı üzerinde bir boş arsada yaşanıyor.
Sarıgüllük Mahallesi’ndeki binalardan topladıkları külleri çuvallara dolduran çift, bu külleri arsada elekten geçiriyor. Az yanmış kömürler, içindeki taş ve çivi gibi metaller temizlendikten sonra naylon çuvallara yeniden konuluyor. Haftada 2 defa yaklaşık 30-35’er kül çuvalını eleyen çift, çıkan 10-13 çuval az yanmış kömürle Karşıyaka Mahallesi’ndeki evlerinin yolunu tutuyor.
TEK İSTEĞİ İŞ
Daha önce hamallık yaparak ailesinin geçimini güç de olsa sağladığını anlatan Benal Kurt, ekonomik kriz nedeniyle işsiz kaldı. 2 göz evlerinde 6 çocuğu ve anne babasıyla birlikte yaşayan Kurt, “Uzun süredir işsiz olduğum için kömür alamadık. Kışı, binalardan topladığımız küllerden ayıkladığımız tam yanmamış kömürlerle çıkardık. Normal kömür gibi yanmıyor. Alevi az oluyor ama evin soğuğunu kırıyor. Haftada 2 defa bu işi yapıyoruz. Apartmanlardan çuvallara doldurduğumuz külleri, kasalı motosikletle buraya taşıyoruz. 30-35 çuval külü eliyoruz. Yaklaşık 13 çuval, az yanmış kömür çıkıyor. Bununla ısınmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Devletin yoksula dağıttığı kömür yardımından bugüne kadar hiç faydalanmadığını söyleyen Kurt, tek isteğinin çalışabileceği bir iş bulmak olduğunu da sözlerine ekledi.
HERKES OY DERDİNDE
Çocuklarını evde bırakarak eşiyle birlikte küllerin içinden ısınacağı yakacağı çıkarmanın çabasına koyulan Fatma Kurt ise kaymakamlık ve diğer kamu kurumlarının kendilerine yardımcı olmamasından şikayetçi. Yaşları 5-21 arasında değişen 6 çocuğu olduğunu söyleyen Kurt, “Küçük çocuklarımı kızıma bırakıp geliyorum. Eşimin anne-babası da bizimle kalıyor. Hangi kapıyı çaldıysak size yardım sırası henüz gelmedi denilerek boş çevrildik. Herkes oy derdine düşmüş; ancak bizim halimizi gören yok” dedi. (GAZİANTEP)
www.evrensel.net