30 Mart 2009 00:00

Türkiye, acil yardım için tek numaraya geçecek

TÜRKİYE’de acil durumlarda polis, yangın, sahil güvenlik için ayrı numaraları aramak gerekiyor. Diğer birçok ülkede ise acil durumlar için tek numara aranıyor.

Paylaş

TÜRKİYE’de acil durumlarda polis, yangın, sahil güvenlik için ayrı numaraları aramak gerekiyor. Diğer birçok ülkede ise acil durumlar için tek numara aranıyor. Acil Tıp Uzmanları Derneği de numara karmaşasının yakında giderileceğini duyurdular.
Avrupa ülkeleri arasında Fransa, Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, İzlanda, Hollanda, Portekiz ve Romanya’da acil durumlarda aranan numara 112. ABD ve Kanada’da 911, İngiltere’de ise 999 ABD ve Kanada’da 911, İngiltere’de ise 999. Acil Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Doç. Dr. Başar Cander, “Türkiye’de de acil durumlarda tek bir numaranın arandığı sistem olmalı, zaten bu sistemin kurulması ile ilgili proje de gerçekleşmek üzere. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde acil durumlar için 112 numarası seçildi ve birleştirildi. AB uyum yasaları çerçevesinde bizde de 112 altında tüm acil servisleri birleştirmek için çalışmalar yapılıyor ve yakın zamanda da uygulamaya geçilmesi için çalışma yapılıyor” dedi. Türkiye’de acil durumlarda aranması gereken numaralar şöyle: Acil Servis (Ambulans): 112, Polis İmdat: 155, Yangın İhbar: 110, Alo Sahil Güvenlik: 158, Jandarma İmdat: 156
(TOPLUM YAŞAM)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Fazla macun diş etlerini eritiyor

SONRAKİ HABER

Seyhan Nehri renklendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa