Partilerin itirazı sırasında gerginlik

BÜYÜKÇEKMECE ve Beylikdüzü seçim sonuçlarına itiraz eden CHP’liler ve AKP’liler, İlçe Seçim Kurulu önünde karşılaştılar. Her iki parti üyeleri arasında bir süre gerginlik yaşandı.


BÜYÜKÇEKMECE ve Beylikdüzü seçim sonuçlarına itiraz eden CHP’liler ve AKP’liler, İlçe Seçim Kurulu önünde karşılaştılar. Her iki parti üyeleri arasında bir süre gerginlik yaşandı. İlçe Seçim Kurulu’na Çevik Kuvvet polisi çağrıldı.
Büyükçekmece’de seçim sonuçlarına itiraz eden AKP’liler ile Beylikdüzü seçim sonuçlarına itiraz eden CHP’liler, Büyükçekmece İlçe Seçim Kurulu önünde toplandılar. Caddenin iki tarafında toplanan her partiden yaklaşık 500’er kişi, karşılıklı slogan atmaya başladı. Polis, tarafların birbirleriyle temas kurmaması için bariyerler kurdu. Olay yerine Çevik Kuvvet polisi geldi. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, olay yerine gelerek CHP’li gruba destek verdiler.
Bu arada İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin Beylikdüzü’ndeki seçim sonuçlarıyla ilgili itirazını reddetti. Kurul, Büyükçekmece’deki seçim sonuçlarına ilişkin geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdi.
DTP, KÜÇÜKÇEKMECE SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ
DTP Küçükçekmece İlçe Örgütü, seçim sonuçlarına itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu’na başvuran DTP, itiraz için 6 neden sıralayarak, Behiye Selim Pars İlköğretim, Kanarya İÖ, Kadriye Moroğlu İÖ ve birçok alanda seçim süreci başlangıcında müşahitlerinin alınmadığını ve sandıkların şaibeli bir şekilde mühürlendiğini söyledi. Sandık başındaki müşahitlerinin sandık başkanları ve polisler tarafından seçim kanunu ve ilgili genelgelere aykırı olarak seçim sürecini gözetlenmesinin engellendiği kaydedilen başvuruda, seçim süreci sonunda oy sayımında tutanaklara yanlış aktarımlar olduğu belirtildi. Başvuruda ayrıca, partilerin amblem, rozet ve işaretlerinin kullanılması yasak olmasına rağmen CHP, MHP ve AKP görevlilerinin yasağa uymadıkları, sayım ve döküm sonucunda pusulaların müşahitleri tarafından görülmesinin engellendiği, seçim sonuçlarının müsvedde kağıtlara yazıldığı, sayım sonuç tutanaklarının müşahitlerine verilmediği belirtilerek, bütün ilçe genelinde seçimin şaibeli olduğu belirtilerek, sayımın yeniden yapılması istendi.
DTP, HİLVAN’DA YSK’YA İTİRAZDA BULUNDU
Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde Saadet Partisi’ni 200 oyla takip eden DTP, 600 oyunun geçersiz sayılması üzerine, oyların tekrardan sayılması için YSK’ya itirazda bulundu.
Hilvan’da oy sayımı sırasında DTP’nin 600 oyunun geçersiz sayılması üzerine DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, İl Başkanı İbrahim Ayhan, DTP Hilvan belediye başkan adayı ve 3 avukatı ile birlikte oyların tekrardan sayılması için YSK’ya itirazda bulundu. Hükümet Konağı’nın etrafında yüzlerce Çevik Kuvvet polisi takviye edildi. Vekil İbrahim Binici’nin Hükümet Konağı önüne park ettiği aracın polisler tarafından kaldırılması ise gerginliğe neden oldu. Binici ile ilçe emniyet müdür yardımcısı arasında tartışma yaşandı. Seçime itiraz eden heyet, DTP ilçe binasına gelerek, burada bekleyen yüzlerce kişiye son durumu aktardı. İl Başkanı Ayhan, ellerinde DTP’nin kazandığına dair somut veriler bulunduğunu ifade etti.
www.evrensel.net