Amara’da yapılan saldırıya tepkiler sürüyor

ŞANLIURFA Hafleti’de 4 Nisan günü Abdullah Öcalan’ın doğduğu Amara (Ömerli) köyüne gitmek isteyenlere, askerin müdahale etmesi sonucu 2 kişi yaşamını yitirmişti.


ŞANLIURFA Hafleti’de 4 Nisan günü Abdullah Öcalan’ın doğduğu Amara (Ömerli) köyüne gitmek isteyenlere, askerin müdahale etmesi sonucu 2 kişi yaşamını yitirmişti. Müdahale sonucu ölen Musa Dağ ve Mahsum Karaoğlan için anmalar sürerken, diğer taraftan da yaşanan müdahale protesto ediliyor.
Dicle Üniversitesi öğrencisi Mahsum Karağolan için üniversite arkadaşları ders boykotu yaptılar. Üniversite öğrencilerinin yaptığı ders boykotu dün sona erdi. Okulda daha önce yapılmak istenen protesto eylemine ise polis sert müdahalede bulunmuştu. Gözaltına alınan 50’ye yakın öğrencinin sorgularının Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde sürdürüldüğü belirtildi. Polis, cumhuriyet başsavcılığından gözaltına alınan öğrenciler için 2 gün daha ek gözaltı süresi istedi. Savcılık polisin talebini yerinde bularak, 50 kişi için ek süre verdiler. Öğrencilerin bugün savcılığa çıkarılmaları bekleniyor.
SORUMLULAR CEZALANDIRILSIN
DTP Ankara İl Başkanı İsmail Ancı yaptığı basın açıklamasında, Amara yürüyüşüne yapılan saldırıyı kınadı. Ancı, Tutuklu Aileleri Federasyonu’nun 6 yıldır Abdullah Öcalan’ın köyüne gittiğini hatırlattı. Yürüyüşe güvenlik güçlerinin gaz bombalarıyla müdahale ettiklerini belirten Ancı, 2 kişinin de müdahale sonucu yaşamanı yitirdiğini kaydetti. Ancı, yaşanan saldırıya, Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in açıklamalarıyla Genelkurmay’ın “Düşüneceğiz” açıklamalarının neden olduğunu söyledi.
Kürtlerin özgürlük ve eşitlik taleplerini sürdüreceklerini belirten Ancı, olayda sorumluluğu bulunanların cezalandırılmasını talep etti.
MALATYA’DA TEPKİ
Malatya’da siyasi parti, kitle örgütü ve sendikalar, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi Ömerli köyüne düzenlenen; iki kişinin ölmesine, yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan saldırıyı kınadı. Açıklamada, Abdullah Öcalan’ın doğum gününde dönümünde yapılan yürüyüşte yaşananların sorumlularının yargılanması istendi. İHD önünde yapılan ortak açıklamada konuşan İHD Yöneticisi Mahmut Uzun, yapılan yürüyüşte güvenlik güçlerinin, orantısız güç kullanarak 2 kişinin ölmesine neden olduğunu kaydetti. Yaşam hakkının ihlal edildiğini ifade edilen Uzun, Kürt sorununun demokratik bir çözüme kavuşturulması durumunda böyle acılar yaşanmayacağına dikkat çekti.
Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi önünde toplanan 300 öğrenci, buradan Fen Edebiyat Fakültesi önüne kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında, “Katil devlet hesap verecek” sloganı atıldı. Demokratik Öğrenci Girişimi adına açıklama yapan Vedat Oran, yapılan saldırıyı kınayarak, öldürenlerin mücadelesini sürdüreceklerini kaydetti.
DTP Adıyaman il binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Demokrasi Parkı’na kadar yürüyüş düzenledi. DTP Yöneticisi Şahin Durdu, gerçekleşen saldırıyı kınayarak, sorumuların cezalandırılmasını istedi. (HABER MERKEZİ)

DAĞ AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİ
DTP Diyarbakır milletvekilleri ve belediye başkanları ile kitle örgütü temsilcileri, “Amara yürüyüşü”ne yapılan müdahalede yaşamını yitiren Mustafa Dağ için Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi Onbirnisan (Aligor) beldesine bağlı Qeruk köyünde kurulan taziye çadırını ziyaret etti.
Ziyaret sırasında anne Rahime Dağ ve Mustafa Dağ’ın kız kardeşi, kısa süreli bir baygınlık geçirdi. Anne Perihan Dağ ise kızları Gülsüm (3) ve Şeyma’ya (6 aylık) sarılarak gözyaşları döktü. Taziye çadırında DTP Diyarbakır İl Başkanı Ali Şimşek, aileye başsağlığı diledi. Dağ’ın katledildiğini belirten Şimşek, Dağ’ın mücadelesini sürdüreceklerini kaydetti. DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, “Bu halk, gerek Avrupa’da gerek ülkede, dünyanın neresinde olursa olsun 3 gündür bu ortak acıyı yüreğinde hissediyor. İki evladını, iki gencini kaybetmenin derin acısını yaşıyor” dedi. Kürt halkının çok acılı bir dönem yaşadığını belirten Demirtaş, “Kürt halkı kendi siyasi iradesi için Amara’da bir araya geldi” dedi.
www.evrensel.net