Guantanamo kabusu

ABD’nin Guantanamo Cezaevi’nden 3 gün önce serbest bırakarak ülkesi Afganistan’a gönderdiği Muhammed Cevad, İngiltere’de yayınlanan The Times gazetesine mülakat verdi.


ABD’nin Guantanamo Cezaevi’nden 3 gün önce serbest bırakarak ülkesi Afganistan’a gönderdiği Muhammed Cevad, İngiltere’de yayınlanan The Times gazetesine mülakat verdi. Tutuklanıp Guantanamo’ya gönderildiğinde 12 yaşında olduğunu söyleyen Cevad, tutsak olarak geçirdiği 7 senesini anlattı. 2002 yılının Aralık ayında, 12 yaşındayken ABD özel kuvvetlerini Kabil’e götürmekte olan bir cipe el bombası attığı iddiasıyla gözaltına alınan Cevad, olayda iki asker ve bir çevirmeni yaralamakla suçlanıyordu. İlk olarak Kabil’in kuzeyindeki bir hava üssüne götürülen Cevad, daha sonra ABD’nin Küba’daki cezaevi Guantanamo’ya nakledilmişti.
ABD’de görülen davada, hakimin, baskı altında ifade verdiğine hükmetmesinin ardından Cevad serbest bırakılmıştı. 6 yılı Guantanamo’da olmak üzere toplam 7 yıl süren tutukluluk halinden sonra memleketinde ailesi ve arkadaşlarıyla bir araya gelen Cevad, “Bütün bunlardan sonra Afganistan’da olmak, hayatımın en mutlu anı. Hiçbir şey yapmadım, beni boş yere aldılar. Tek yapabildiğim, bir gün özgür kalıp ülkeme, annemin yanına dönmeyi ümit etmekti” dedi.
Guantanamo’da tutsaklara işkence edildiğini, yemek verilmediğini ve uyutulmadıklarını anlatan Cevad, cezaevinde İslamın ve Kuran’ın aşağılandığını da öne sürdü. Yaşananların tümünü Kabil’de düzenleyeceği basın toplantısında anlatacağını belirten Cevad, “Hapisteydim ve hiç mutlu değildim. Beni tehdit ettiler. Bunların hepsini anlatacağım” diye konuştu.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net