Aynı kentin farklı yüzleri

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, FOTOTREK Fotoğraf Merkezi tarafından gerçekleştirilen "Fotoğraf Geçidi: İstanbul 2010" isimli proje önceki gün İstanbul 2010 AKB Ajansı'nda düzenlenen basın toplantısı...


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, FOTOTREK Fotoğraf Merkezi tarafından gerçekleştirilen "Fotoğraf Geçidi: İstanbul 2010" isimli proje önceki gün İstanbul 2010 AKB Ajansı'nda düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Eylül ayından sonra bir senelik süre içerisinde çeşitli fotoğraf sanatçılarının İstanbul'un farklı yönlerini anlattığı sergilerden oluşacak projenin basın toplantısında ajansın Görsel Sanatlar Yönetmeni Beral Madra ve Fotoğraf Geçidi projesinin Sanat Yönetmeni ve Küratörü Gültekin Çizgen, projeyle ilgili bilgi verdiler. Toplantıda, projenin tanıtımının yapıldığı bir kısa filme de yer verildi.
Beral Marda, projeleri seçerken bu projelerin zamana yayılan ve etki yaratabilen uzun soluklu çalışmalar olmasını, çeşitli yönlerden yaratıcı bireyleri desteklemesini, atölye çalışmalarına olanak vermesini ve uluslararası planda sanata katkı sunabilmesini göz önünde bulundurduklarını söyledi. Fotoğraf Geçidi projesinin bu hedeflerin hemen hemen hepsini içerdiğini söyleyen Madra, günümüzde fotoğrafın tüketim kültürü ile sıkı bağları bulunduğunu ve bu nedenle fotoğrafın kapitalizmi eleştiri gücü bulunduğunu sözlerine ekledi.
Gültekin Çizgen ise "Fotoğraf Geçidi: İstanbul 2010" projesini 24 fotoğraf sergisini içerecek bir şekilde düşünüldüğünü ancak imkanların kısıtlılığından dolayı sergi sayısını 12'ye indirmek zorunda kaldıklarını ifade etti.
İLK SERGİ 'İSTANBUL'UN AİLE ALBÜMÜ'
"Fotoğraf Geçidi: İstanbul 2010" projesi kapsamında Yusuf Danyeli, Cengiz Akduman, Engin Güneysu, Özcan Yurdalan, Gültekin Çizgen gibi birçok fotoğrafçının İstanbul'un farklı yönlerini anlatan eserlerinden oluşan sergileri FOTOTREK Fotoğraf Merkezi'nin İstiklal Caddesi Mısır Apartman'ında bulunan galerisinde İstanbullularla buluşacak. Proje kapsamındaki gerçekleşecek ilk sergi olan Erhan Şermet'in İstanbul'da yaşayan çeşitli kesimlerden gelen insanların portre fotoğraflarından oluşan "İstanbul Aile Albümü"nün açılışı ise 5 Eylül’de gerçekleşecek.
(İstanbul/EVRENSEL)
Uğur Halil Karakullukcu
www.evrensel.net