Darbecilerden hesap sorulsun

Dün Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde yapılan açıklamalarla 12 Eylül’ün sorumlularından hesap sorulmasını talep edildi.


Dün Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde yapılan açıklamalarla 12 Eylül’ün sorumlularından hesap sorulmasını talep edildi.
Ankara’da Eşref Akıncı Kışlası önünde işkenceleriyle tanınan eski Mamak Askeri Cezaevi Komutanı Albay Raci Tetik’in talimatıyla katledilen Mustafa Yalçın ve İlhan Erdost anısına bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Anmada bir konuşma yapan 78’liler Girişimi Ankara Sözcüsü Hüseyin Gevher 29 yıl sonra “Albay Raci Tetik aranıyor” çağrısıyla burada toplandıklarını ve Raci Tetik’in şahsında tüm 12 Eylül suçlularına seslendiklerini belirterek, “Peşinizdeyiz. Hesap soracağız” dedi.
Mustafa Yalçın ve Yayıncı İlhan Erdost’un Mamak Askeri Cezaevi’nde gördükleri işkence ve şiddet nedeniyle öldüklerini hatırlatan Gevher, Albay Raci Tetik’in komutanlığını yaptığı kışlada sadece tutsakların değil, aynı zamanda görüşmecilerin de zulüm gördüğünü kaydetti.
12 EYLÜL’LE YÜZLEŞMEK İÇİN KADIKÖY’E
İstanbul’da sendika, meslek örgütü, sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümünde Kadıköy’de yapacağı miting öncesi, kurum temsilcileri mitinge çağrı için darbenin sembollerinden Harbiye Orduevi önünde bir araya geldi.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Nuri Günay, Anayasa’nın darbecileri koruyan geçici 15. maddesinin hâlâ yerini koruduğuna dikkat çekerek, “Milli Güvenlik Konseyi, askerlere başta siyaset olmak üzere hayatımızın her alanına müdahale yetkisi veren yasalar ve cumhurbaşkanına verilen yetkiler devam ediyor” dedi.
“12 Eylül ile hesaplaşmak için meydanlardayız.” diyen Günay tüm halkı, 12 Eylül’de Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak mitinge davet etti.
AFİŞ VE BİLDİRİLER YASAKLANDI
Bursa’da ise 12 Eylül’de yapılacak mitinge çağrı amaçlı hazırlanan bildiri ve afişler, valilikçe yasaklandı. Tertip Komitesi yasaklamayı protesto ederek darbecilerin yargılanması gerektiğini belirtti.
Kars’ta miting Devlet hastanesinin yanındaki Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak
Manisa’da “Kenan Evren Sanayi Sitesi” önünde, yapılan eylemde sitenin isminin değiştirilmesi ve darbecilerin yargılanması istendi.
Samsun’da isi Emek Partisi, bir açıklama yaparak darbeyi ve darbecileri kınadı. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net