İyi senaryo yazmanın sırları...

Türkiye senaryo yazarlarının tek resmi meslek örgütü olan SENDER, senaryo yazmaya ilgi duyanları, “iyi bir film fikri yaratmak”la başlayan senaryo yazım sürecine katmayı sürdürüyor.


Türkiye senaryo yazarlarının tek resmi meslek örgütü olan SENDER, senaryo yazmaya ilgi duyanları, “iyi bir film fikri yaratmak”la başlayan senaryo yazım sürecine katmayı sürdürüyor. Senaryo yazım kalitesinin yükseltilmesi, genç yazarların ve yazar adaylarının usta yazarlarla buluşturularak deney ve bilgi paylaşımının sağlanması yönünde önemli çalışmalar yürüten SENDER’in 2009 güz dönemi atölye ve seminer programlarına kayıtlar başladı.
Avrupa Senaryo Yazarları Federasyonu üyesi olan SENDER’in 2005’ten beri devam eden ‘Temel Tasarım Atölyesi’ ekimde, geçtiğimiz iki yıl içinde dört kez gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören ‘Ustalarla Buluşma’ seminer programları ise kasımda başlayacak. Geçen dönemlerde Yavuz Turgul, Safa Önal, Çağan Irmak, Birol Güven, Tomris Giritlioğlu, Mahir Günşiray, Murat Daltaban, Gaye Boralıoğlu, Neşe Şen ve Nilgün Öneş gibi isimlerin konuk olduğu seminerlerde yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncu gözüyle senaryo ve sinema ilişkisi inceleniyor.
USTALARLA BULUŞMA
‘Ustalarla Buluşma-5’ geçmiş dönemlerde olduğu gibi yine sektörün içinden gelen, farklı konularda deneyimli ‘ustalar’ı ağırlayacak; katılımcılar ise bir senaryoya değişik açılardan nasıl bakılacağını öğrenecek ve “ustalar”a sinema ile ilgili sormak istedikleri soruları sorma fırsatı bulacaklar. Küratörlüğünü Turgut Yasalar ile Emine Algan’ın yaptığı program, önceden kayıt kaptırmak koşulu ile sinemayı seven ve ilgilenen herkese açık.
İYİ BİR SENARYO İÇİN...
Temel Tasarım Atölyesi ise geçtiğimiz yıllarda geliştirdiği formatını sürdürüyor. Uygulama esaslı ve ürün odaklı atölye, 8 haftalık hazırlık bölümünde başarılı olan katılımcılarla devam ettiği 12 hafta ile beraber toplam 20 haftalık bir süreyi kapsıyor. ‘İyi bir senaryo için iyi bir film öyküsü, iyi bir film öyküsü için de çok güçlü bir film fikrine sahip olmalısınız’ prensibinden hareket eden atölyelerde, katılımcıların, uygulama içinde güçlü bir film fikri yaratmanın ve bu fikirden iyi bir hikaye geliştirmenin yol ve yöntemlerini fark etmeleri amaçlanıyor.
Temel Tasarım Hazırlık Atölyesi, 10 Ekim 2009’da açılıyor. Atölye için kayıtlar başladı. Bütün çalışmalar için gerekli bilgi ve ayrıntılar, SENDER’in web sitesi www.sender.org’da. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net