Tezkere Meclis’e geliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TSK’ya sınır ötesi harekat yapma yetkisi veren tezkereyle ilgili olarak müsteşara talimat verdiğini, gerekli hazırlıkların yapıldığını belirterek Meclis açıldığında tezkerenin...


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TSK’ya sınır ötesi harekat yapma yetkisi veren tezkereyle ilgili olarak müsteşara talimat verdiğini, gerekli hazırlıkların yapıldığını belirterek Meclis açıldığında tezkerenin TBMM’ye gönderileceğini bildirdi.
TSK’ya sınır ötesi harekat yetkisi veren tezkerenin süresi 17 Ekim 2009 tarihinde sona eriyor.
Geçtiğimiz hafta basına yansıyan kulis haberlerde, hükümetin tezkerenin süresini uzatmama eğiliminde olduğu öne sürülmüştü.
ERDOĞAN: ‘TALİMAT VERDİM’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün ABD’ye hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, sınır ötesi operasyonla ilgili tezkere tartışmalarının hatırlatılması üzerine ise “Ben konu ile ilgili müsteşarıma gerekli talimatı verdim. İlk Bakanlar Kurulu toplantısında parlamentoya gidecek şekilde hazırlıklar yapılacaktır. Gazetelerin yazdığı şeyler söz konusu değil. Bizler parlamentoya bu konu ile ilgili yazımızı göndereceğiz” dedi.
TSK TALEBİNİ İLETTİ
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, geçtiğimiz hafta Genelkurmay’daki basını bilgilendirme toplantısında ‘sınır ötesi harekat yetkisine ilişkin tezkerenin süresinin uzatılması’ yönündeki Genelkurmay Başkanlığı teklifinin 14 Eylül’de Başbakanlığa iletildiğini bildirmişti.
MHP ‘UZATILSIN’ DİYECEK
MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, tezkerenin süresinin yeniden uzatılmasına ilişkin taleplerini olumlu bulduklarını ve Meclis’e gelmesi halinde de olumlu oy kullanacaklarını söylemişti.
Erdoğan’ın yaptığı son açıklama ve MHP’nin desteği dikkate alındığında, tezkerenin süresi uzatılacak gibi görünüyor. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net