Silaha verilen para eğitim ve sağlığa verilsin

Gece yarısından sonra oruç için sahuru beklerken, TV kanallarını dolaşırken Samanyolu TV’de AKP’li eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik konuşuyordu.


Gece yarısından sonra oruç için sahuru beklerken, TV kanallarını dolaşırken Samanyolu TV’de AKP’li eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik konuşuyordu. Ben de merakla konuşmayı dinledim. Bildiğim, bilmediğim birçok bilgi ve yorumundan sonra, “Güçlü millet olursa, güçlü ordu olur” sözü daha çok dikkatimi çekti. AKP Hükümeti bir tarafta 8 milyar dolarlık silah alma hazırlığında (Ne için?) iken öbür tarafta ise sosyal ve ekonomik birçok alanda kısıtlamalar getiriyor.
Örneğin sağlık alanında, sağlık ocaklarında 2 TL, devlet hastanelerinde 8 TL, özel hastanelerde 15 TL (Bugün bebeğimizi genel kontrol için özel hastaneye götürdük ve bir çok tetkik yapıldı, ama bundan sonra özel hastaneye gitmeyeceğiz. Bu arada devlet hastaneleri de paralı tabi. Eğer hastaneye değil de sağlık ocağına gitseydik bebeğimizin demir eksikliğini öğrenemeyecektik) muayene katkı payı (artırılarak) alınacağı sağlık örgütleri tarafından dile getirilmektedir.
Eğitim, sağlık paralı hale getirilirken (bunları yaşıyoruz ve görüyoruz) bizler her geçen gün fakirleşmekte iken, millet nasıl güçlü olur. Eğer Hüseyin Çelik, söylediği militarizme karşı düşüncelerinde, demokrasi ve güçlü millet konusunda samimi ise Anayasamızda yazan sosyal devletin gereği olarak eğitimin ve sağlığın tüm vatandaşlarımıza parasız olarak verilmesini savunur, kaynaklarımız gereksiz harcamalara değil bizlerin en temel ihtiyaçlarına harcanır.
Evet ülkemizi yağmalayan emperyalizme ve içerideki uşaklarına karşı milletimizin güçlü olmasını istiyoruz.
Not: Hüseyin Çelik, Menderes hükümeti döneminde bir gencin Menderes’in yakasına yapışarak “Hürriyet İstiyoruz” dediğinde Başbakan Menderes’in de “İşte yakama yapışabiliyorsun, işte sana hürriyet” dediğinden bahsetti. Ama ben yinede 2009 AKP Türkiye’sinde ne olur ne olmaz diyerek bu mektup için ismimi vermiyorum.
Bir Vatandaş
(Kadirli/Osmaniye)
www.evrensel.net