27 Ekim 2009 00:00

‘Kontrgerilla dağıtılsın’ demek suç oldu!

EMEK Partisi Aydın İl Başkanı Abdurrahman Saran hakkında, “Kontrgerilla dağıtılsın” yazılı afiş astığı gerekçesiyle dava açıldı.

Paylaş

EMEK Partisi Aydın İl Başkanı Abdurrahman Saran hakkında, “Kontrgerilla dağıtılsın” yazılı afiş astığı gerekçesiyle dava açıldı. Davaya gerekçe olarak seçim yasaklarını gösteren mahkeme, seçim yasaklarından çok afişin içeriği ve Emek Partisi ile ilgilendi!
Pazartesi günü ilk duruşması görülen davaya, polisler de şahit olarak katıldı. 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, hakimin kışkırtıcı soruları da dikkat çekti. Hakim, “Emek Partisi diye bir parti mi var?” diye sordu.
ÇELİŞKİLİ İFADELER
Duruşmaya tanık olarak katılan Polis Memuru Avni Kont ise çelişkili ifadelerde bulundu. İlk ifadesinde EMEP il başkanının afiş astığını görmediğini, ancak ‘gözlemci’ olduğunu öne süren Kont, mahkeme salonunda ise “Abdurrahman Bey’in afiş yapıştırdığını bizzat gördüm” dedi.
Söz Alan Abdurrahman Saran ise aynı gün Başbakan Erdoğan’ın afişlerinin de asıldığını belirterek, bunun ifadesindeki kayda geçmesini istedi. Ancak duruşma hakimi bu talebi reddetti.
Duruşma, 9 Aralık 2009 tarihine ertelendi.
DURUŞMADAN DURUŞMAYA...
Aydın Emniyeti’nin Emek Partisi’ne karşı soruşturmaları durmak bilmiyor. Afişleme nedeniyle mahkemeye çıkan EMEP İl Başkanı Abdurrahman Saran, daha sonra 1 Eylül’deki konuşmasından ötürü savcılığa ifade verdi. Saran, Aydın’da düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış Günü’ndeki mitingde, kitleyi dar bir alana sıkıştırarak halktan koparmaya çalışan valilik ve Aydın Emniyeti’ni kınadığını söylemişti. Valiliğin ve emniyetin keyfi tutumlarını eleştiren Saran, valilik ve emniyete hakaretten sorgulandı. (Aydın/EVRENSEL)
Ali Barış Kurt
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EL ELE VERME ZAMANI!

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...