30 Ekim 2009 00:00

Uzer Makine’de direniş devam ediyor

KOCAELİ Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Uzer Makine fabrikasında işten atılan 62 işçinin fabrika önündeki bekleyişi devam ediyor.

Paylaş

KOCAELİ Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Uzer Makine fabrikasında işten atılan 62 işçinin fabrika önündeki bekleyişi devam ediyor. Kriz gerekçe gösterilerek işten atılan 9 işçinin ardından, işten atılan arkadaşlarına geçmiş olsun demek isteyen 53 işçi de tazminatsız olarak işten çıkarılmıştı.
İşten çıkarmaların asıl sebebinin patronun sendika düşmanlığı olduğunu belirten işçiler, başarıya ulaşana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini ifade ettiler. Fabrika önünde 15 gündür devam eden mücadeleyle ilgili gazetemize bilgi veren Türk Metal İzmit Şube Başkanı Yakup Yıldız, işçiler kazanana kadar mücadelelerini sürdürmekte kararlı olduklarını dile getirdi. İşçilerin sendikalarının otobüsüyle fabrikanın önüne geldiğini ve vardiyalı olarak bekleyişlerini sürdürdüklerini anlatan Yıldız, “Patron bizi tanımıyordu, ‘Yetkiniz yok’ diyordu. Şimdi yetki tespit belgemiz de elimize ulaştı. Böylece patronun söylemleri de dayanıksız kaldı” dedi.
İŞÇİLERE AYDA 500 LİRA YARDIM
İşten atılan işçilerin mağdur olmaması için maddi yardımda bulunduklarını da belirten Yıldız, “Türk Metal genel kurul kararı ile işten atılan işçilere aylık 500 lira ödeme yapacağız.
Türkiye çalışma yaşamında sendika tarafından bu tip ödemeler yalnızca grev zamanlarında yapılır. Ancak biz, işten atılan arkadaşlarımızın mağduriyetini bir nebze olsun gidermek için böyle bir uygulamaya gittik.
Ayrıca işten atılan ve dava açamadığımız 8 arkadaşımızı yetkili olduğumuz başka işletmelere yerleştirerek onların da mağduriyetini giderdik. Bu birlik beraberliğimizi sürdürerek, tüm arkadaşlarımızın işlerinin başına geri dönmesini sağlayacağız” diye konuştu.
Uzer Makina Fabrikası’nda işten atılan işçilerden Yasin Hacıoğlu, daha önce 12 yıl Almanya’da çalışmış. Almanya’da patronların sendikalaşan işçilere bu şekilde davranamayacağını anlatan Yasin Hacıoğlu, Türkiye’de patronların sendikalara olan tahammülsüzlüğünü anlayamadığını ifade etti.
Yasin Hacıoğlu, işçiler olarak haklarını alana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.
(Kocaeli/EVRENSEL)
Şerafettin Gökdeniz
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bağ bozumundan sonra pekmez telaşı başladı

SONRAKİ HABER

TBMM yine tatilde: "Gazi Meclis" 21 Aralık'tan bu yana üçüncü kez tatile giriyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa