04 Kasım 2009 00:00

‘Mozaik’in kültürü Evrensel Kültür’de

“Kültürel çeşitliliği görmezden gelenler toplumsal dokuyu bir mermere benzettiler çoğunlukla. Bütün farklılıkların silindiği, herkesten aynı tok sesin çıktığı, esnemez, katı bir mermer...

Paylaş

“Kültürel çeşitliliği görmezden gelenler toplumsal dokuyu bir mermere benzettiler çoğunlukla. Bütün farklılıkların silindiği, herkesten aynı tok sesin çıktığı, esnemez, katı bir mermer... Neresinden bir parça alırsanız alın geride kalan ana kütleyi yansıtan ve yankılayan devasa, hareketsiz bir kitle... Oysa bu ülkede etnik kökeni, dini, milliyeti, dili, şarkısı, sözü faklı olan çok sayıda insan yaşıyor.”
Evrensel Kültür’ün kasım sayısının dosyasında kültürel açılım konu ediliyor. Başbakan Erdoğan’ın partisinin toplantısında “bunlardan biri olmazsa eksik kalırız” diyerek, Nâzım Hikmet’ten Saidi Nursi’ye, Pir Sultan Abdal’dan Ahmet Kaya’ya, Necip Fazıl’dan Ehmede Xani’ye kadar 12 ismi saymasından yola çıkarak hazırlanan dosyada, kültürel açılımın politik içeriği ve bağlamı tartışılıyor. “Mozaik’in kültürü, politikası” başlıklı dosyada Aydın Çubukçu, Sibel Özbudun, Mustafa Kemal Coşkun, Necmiye Alpay ve Nuray Sancar’ın yazıları var.
‘50 KUŞAĞI 50 YAŞINDA
Bu yıl edebiyat yaşamlarında elli yılı deviren, bir kısmı şimdi aramızda olmayan ‘50 kuşağı da derginin ikinci dosya konusu. İlk kitaptan bugüne geçen yarım asrı ve kuşağın edebiyat anlayışını Adnan Özyalçıner, Ferit Edgü, Semih Gümüş, Feridun Andaç tartışıyor.
Havan topuyla ölen Ceylan’dan TMK mağduru çocuklara bu ülkenin zulüm gören bütün çocuklarının hikayesi, Yücel Sarpdere’nin kaleminden okunabilir.
Geçtiğimiz ay yitirdiğimiz Türkiye sinemasının duayenlerinden Halit Refiğ’in sinema anlayışı ise Alp Birol’un kaleminden.
Sennur Sezer, Sema Kaygusuz’un son yapıtından yola çıkarak, 1938 Dersim sürgününü ve edebiyat ilişkisini irdeliyor.
Vizyondaki ses getiren filmler ise Şenay Aydemir (Min Dit ve Altın Portakal), Çağdaş Günerbüyük (Michael Moore’un Kapitalizm Bir Aşk Hikayesi adlı filmi”, Vuslat Saracoğlu (11’e 10 kala) ve Jülide Kaya’nın (İki Dil Bir Bavul) kaleminden okunacak.
Az bulunur sesiyle özel bir müzisyen olan Cem Adrian, Erkan Araz’ın sorularını yanıtladı.
Nazan İpşiroğlu “Yüksel Arslan’ın Sanatında Köpek Motifi”, Adnan Gerger “Estetik ve Şiirin Özgürlüğünü Yitirmeye Başladığı An”, Barış yıldırım “Bilgeliğin Üç Düzeyi ve Slogan Edebiyatından Yana”, Ahmet Say “Edebiyat ve Müziğin Yakınlıkları Üzerine”, Ali Galip Yener “Kültür Endüstrisi ve Edebiyatın şeyleşmesi”, Nevzat Süer Sezgin “Sancılı Kent Ankara”, Çağla Cömert “Sanat İmparatorlukları”, Tahir Şilkan “Adanmış bir Yaşam: Neriman Hikmet”, F.D. Klingender de “Akademide Rus Sanatı” başlıklı yazılarıyla Evrensel Kültür’de.
Derginin bu ayki şairleri ise: Sennur Sezer (Ali Öz’ün fotoğrafıyla), Sadık Aytekin, Ahmet Özer, Kirkor Yeteroğlu, Ulaş Başar Gezgin, Aynur Uluç ve Mustafa Köz. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Beden-yürek-ruh diyalektiğini müzikle hissettirmek

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa