23 Aralık 2009 00:00

Neresi ‘Açık Adres’in, neresi yören?

1992 senesinde kariyerinin ilk albümü ‘Sakin Ol’ ile müzikseverlerin karşısına çıkan Sertab Erener, bugüne dek pek çok albümle adından söz ettirdi.

Paylaş

1992 senesinde kariyerinin ilk albümü ‘Sakin Ol’ ile müzikseverlerin karşısına çıkan Sertab Erener, bugüne dek pek çok albümle adından söz ettirdi. 1994’teki ‘Lal’ albümündeki Fahir Atakoğlu-Sezen Aksu destekli patlayış, onun aynı zamanda en çok satan albümü oldu.
2001 senesinde bir Fikret Kızılok bestesi olan ‘Kumsalda’ ile popülerliğini artıran Erener, 2003 Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki birinciliği ile müzik dünyasındaki başarısını perçinledi. Eurovision’un ardından çıkardığı albümlerde pek istediğini bulamasa da bizler onu hep ‘Lal’ albümüyle anıyorduk.
‘Sevdam Ağlıyor’, ‘Rüya’, ‘Gel Barışalım Artık’, ‘Masal’ ve ‘Lal’ gibi şarkılar üstümüze sinen kokularıyla bugüne dek hep yanı başımızdaydı. Neredeyse tüm şarkıları ezbere alınmış ‘Lal’ albümünün ardından çıkardığı albümlerin hiçbirisi Lal’deki şarkılar kadar yüreğimizi ısıtmayı başaramamıştı. Sertab Erener’i ‘Sertab Erener’ yapan o şarkılardı. “Bir turna olsam yollara dursam, Uçabilsem kendi semalarıma, Bir seher vakti sılaya varsam, Selam versem ah sıradağlarına” diyordu şarkısında Erener, onca hasreti kalbimize kazıyarak. ‘Gel Barışalım Artık’ oldukça hasretli, ‘Rüya’ ise bir o kadar hayata karşı bir azmetme gibiydi adeta. “Garipliğim kader değil, Geçici gülmeyin, Bu kışta efkarlıyım, Bahara Allah kerim…”
LAL KOKUSU…
Sertab Erener, geçtiğimiz haftalarda çıkardığı ‘Açık Adres’ isimli single ile 2010 baharında piyasaya çıkaracağı albümünün son provasını yaptı. ‘Bu Böyle’ adlı şarkı ile başlayan yeni albüm tanıtımı, ‘Açık Adres’ ile son buldu.
Ama görünen o ki, bahar aylarında dinleyici ile buluşacak olan albüm, belki de sanatçının en ticari albümü olacak. ‘Açık Adres’ isimli şarkının sözleri Soner Sarıkabadayı, düzenlemesi ise Mustafa Ceceli imzasını taşıyor. “Sorma bu ara şu halimi, bu acıların hepsi mi daimi?” sözlerinde masum bir saflığı, “Yoruldu, duruldu, kırıldı, vuruldu birkaç kere... Yazılıdır hepsi hikayede” sözlerinde de belki de bir parça yoksunluğu hissetmek mümkün.
Ama şurası çok açık ki, ‘90’lı yıllardaki Sertab Erener şarkılarını andıran o tadı bizlere sunan ‘Açık Adres’, sanki uzun zamandır haber beklediğimiz fakat bir türlü haber alamadığımız bir dostun özlem dolu sıcaklığı gibi sarıp sarmalıyor insanı. Yıllardır kendisinden ‘Lal Kokusu’ alamadığımız Erener, yeni yılın son günlerinde bizleri fena bir vurdu. Belki de bu şarkıyı ilk duyduğumuzda “Sertab Erener’in hangi eski albümündeydi bu şarkı?” diyebileceğimiz ‘Açık Adres’, görünen o ki Erener’i hâlâ eskilerde arayanlar için yeni bir tat. ‘Açık Adres’ uzun zamandır özlenen, beklenen, merak edilen bir Erener şarkısı. Şarkıda dediği gibi “Yok mu haber alan, yok mu gören?” diyorduk Erener için halbuki buralardaymış. (İstanbul/EVRENSEL)
Refik Sıla Güvenç
ÖNCEKİ HABER

O sesleri başkası kullanmasın diye!

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa