13 Ocak 2010 00:00

Vakıf Gureba Hastanesi’nin tasfiye öyküsü!

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir hastane iken 2000 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’la tanıştık.

Paylaş

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir hastane iken 2000 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’la tanıştık. Yaşar Okuyan, hastanemizi SSK hastanesi yapacaktı, her şey bizim içindi, daha çok para kazanacaktık! Göz açıp kapayana kadar hastane bahçemize SSK eczanesini kuruverdiler, takip eden ayın 15’i geldiğinde maaşımızı almak için bankamatiğe uğradığımızda, bakiyeyi 0 (sıfır) olarak gördük ve ne olduğunu sormak için maaş tahakkuku aradığımızda, SSK geçişlerimizi tebliğ ettiğimiz takdirde maaşımızı elden vereceklerini söylediler. Bunun üzerine fazla direnemedik ve herkes SSK’ya geçişi kabul etti. 2001 yılında başlayan SSK serüvenimiz, 2003 yılında tüm hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi yönünde alınan kararla birlikte Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Aradan 1-2 ay geçmişti ki, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıd tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçeceğimizi müjdeledi(!). Vakıfların çok parası olduğunu, hastaneyi yeniden elden geçirerek hizmete sokacaklarını, hatta bizler için arka bahçeye Japon bahçesi yapacağını vs. anlattı ve biz hiç fark etmeden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildik. Tabii biz bu kurumlar arasında devredilirken ciddi hak kayıplarına uğradık, dosyalarımız bu kurumdan o kuruma geçerken kadro derecelerimiz olduğu yerde kaldı, hiçbir değişikliğe uğramadı, defalarca dilekçe vererek bu sorunlarımızı hallettik. Tam her şey rayına oturdu, artık başka bir kuruma devredilmeyiz diye düşünürken, bizi ziyarete gelen Vakıflar Genel Müdürümüz Yusuf Beyazıd, hastanemizin üniversite olacağının müjdesini verdi!
İstanbul’da, Bezm-i Alem Valide Sultan, Silahtar Abdullah Ağa ve Abdülhamit Sani Mazbut vakıfları adına Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi adıyla bir üniversite kurulacağını açıkladı.
Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi’nin tasfiyesini öngören yasaya göre Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi faaliyetlerini, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç altıncı ayın sonuna kadar, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önceki statüsü ile devam ettirir.
Yasa tasarısında belirtilen gerekçeler ise içler acısı. Bu tasarı 15 Aralık 2009’da görüşülmek üzere Meclis’e gönderildi, TBMM Eğitim Komisyonu’nda kabul edildi. Bu ay içinde Meclis Genel Kurulu’nda görüşüleceği açıklandı. Bizim bu aşamada tek yürek olarak bu özelleştirmeye karşı mücadele vermemiz ve işyerimizi kaybetmemek için direnmemiz gerekiyor.
Fadime Kavak (SES İşyeri Temsilcisi/İstanbul)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bu Ağca Abdi İpekçi’yi öldürmemiş miydi?

SONRAKİ HABER

YTÜ Profesöründen skandal paylaşım: Çocuk evliliklerinin yasaklanması deprem getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa