09 Şubat 2010 05:00

Eko Endüstri’de işçi kıyımı

BİRLEŞİK Metal-İş Sendikası’nın örgütlenme çalışması yürüttüğü, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Eko Endüstri fabrikasından 15 işçi atıldı.

Paylaş

BİRLEŞİK Metal-İş Sendikası’nın örgütlenme çalışması yürüttüğü, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Eko Endüstri fabrikasından 15 işçi atıldı.
Eko Endüstri ve Depar Yedek Parça isimleriyle spor aletleri ile otomotiv yedek parçası üreten firmalarda sendikaya üye olan işçilere baskı uygulanıyor. İstifa etmeyen işçiler ise 22 Ocak’tan bu yana çeşitli gerekçelerle işten atılıyor. Dün itibariyle atılan işçi sayısı 15’e ulaştı.
Eylül ayından bu yana fabrikada örgütlenen Birleşik Metal İş İzmir Şubesi, 29 Aralık’ta yetki için Bakanlığa başvuru yaptı. Bakanlığın işyerine liste göndermesi üzerine sendikadan haberdar olan patronlar işçi üzerinde baskı uygulamaya başladı.
Konu ile ilgili görüştüğümüz Birleşik Metal İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, bütün ilgili kurumlara bilgi vermelerine rağmen işverenlerin işçilere baskı uygulamaya ve işten atmaya devam ettiklerini belirtti. Sendikaya üye olan bir kadın işçinin kapısına araç getirilerek, sendikadan istifa etmesi için notere götürülmek istendiğini anlatan Çeltek, “Bu kadın işçi savcılığa başvuruda bulundu. İki gün sonra işten çıkarıldı” dedi. Çeltek, işçilerin sendikalı olarak işe dönebilmeleri için her türlü mücadeleyi vereceklerini belirtti.
135 dolayında işçinin çalıştığı fabrikada işçiler 500-600 dolayında ücretle çalıştırılıyor ve mesai ücretleri ödenmiyor. İşçiler fabrika önündeki bekleyişlerini sürdürürken geçtiğimiz günlerde, yine Birleşik Metal İş’in örgütlü olduğu Delphi Packard işçileri, işten atılan işçileri ziyaret etti. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Ravelli’de köy servisleri kaldırılıyor işçiler tedirgin

SONRAKİ HABER

Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğü konsolosluk binası satıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa