ATM’ler aracılığıyla soyguna devam!

ATM’ler aracılığıyla soyguna devam!

TÜDEF, işlem sayısının 1 milyara ulaştığı ATM cihazlarından alınan bilgilendirme fişleri için artık 25 kuruş ile 1 TL arasında ücret kesildiğini, bu yeni soygun alanını başlatan bankaların başında Akbank, Vakıfbank, Garanti, TEB, Fortis ve HSBC’nin geldiğini kaydetti.Açıklamada, ATM’lerin tüketiciyi soymak için yeni bi

TÜDEF, işlem sayısının 1 milyara ulaştığı ATM cihazlarından alınan bilgilendirme fişleri için artık 25 kuruş ile 1 TL arasında ücret kesildiğini, bu yeni soygun alanını başlatan bankaların başında Akbank, Vakıfbank, Garanti, TEB, Fortis ve HSBC’nin geldiğini kaydetti.

Açıklamada, ATM’lerin tüketiciyi soymak için yeni bir kapı olduğuna dikkat çekilirken, Türkiye’de her 100 nakit para çekme işleminden 90’ının, her 100 para yatırma işleminin ise yüzde 60’ının ATM cihazları üzerinden gerçekleştiği belirtildi.

TÜDEF Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, tüketiciler finans alanında soyulmasında asıl etkenin hükümetin izlediği mali politikalar olduğunun altını çizerek, “Bugün bankacılık alanında soygun türünün onlarcasını sıralamak mümkün” dedi.
Çetin, tüketicilerin bankalara ödediği ekstra yıllık harçları ise şöyle sıraladı: Kredi kartı aidatı, 2.4 milyar TL, hesap işletim ücreti, 5.3 milyar TL, dosya masrafı 2.4 milyar TL, ATM kullanımı 650 milyon TL... Çetin, bankaların tüm personel ve  binalar dahil sabit kıymet giderlerini tüketicilerden aldıkları ücret ve komisyonlardan karşıladıklarını, hatta fazladan paranın da kasalarda kaldığını kaydetti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net