24 Şubat 2010 00:00

Devrimci Karargah sanıklarına gazeteci-yazar desteği

DEVRİMCİ Karargah örgütünün kurucusu, yöneticisi ve üyesi olduğu suçlamasıyla yargılanan 17 sanık, dün hakim karşısına çıktı.

Paylaş

DEVRİMCİ Karargah örgütünün kurucusu, yöneticisi ve üyesi olduğu suçlamasıyla yargılanan 17 sanık, dün hakim karşısına çıktı. Geçtiğimiz yıl Bostancı’da yaşanan ve Orhan Yılmazkaya’nın hayatını kaybettiği çatışmanın ardından tutuklanan 16 kişi, yaklaşık 10 ay sonra mahkeme yüzü gördü. Yılmazkaya ile selamlaşmak, görüşmek ve evinde bulunan kitaplar, makaleler gerekçesiyle yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan sanıklara, gazeteci ve yazarlar destek verdi. Yargılama, İstanbul Özel Yetkili 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde izdihamla başladı. Biri tutuksuz, 17 sanık arasında Vatan gazetesi internet sitesi genel yayın yönetmeni Aylin Duruoğlu, Devrimci Hareket dergisi çalışanı ve elektrik mühendisi Mehmet Yeşiltepe, avukat Nail Arıkan’ın yanı sıra haber editörleri, sinema yapımcıları, kameramanlar, reklamcılar, yüksek lisans öğrencileri bulunuyor. Duruşmada, sanıkların kimlik tespitlerinin ardından sanık avukatları, iddianamedeki hukuksuz delillerin dosyadan çıkarılmasını istedi. Duruşmaya Vatan gazetesi imtiyaz sahibi Zafer Duruoğlu, gazeteciler Ruhat Mengi, Reha Muhtar, Can Ataklı, Zülfü Livaneli katıldı.
Yazıları dosyada delil olarak bulunan yazarlarımız Mustafa Yalçıner, Ragıp Zarakolu ile gazeteci ve yazarlar Ertuğrul Kürkçü, Temel Demirer, Sibel Özbudun, Nadire Mater, Tayfun Mater ile Yeşiltepe’nin üyesi olduğu Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Erhan Karaçay, ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Sema Solaklı da adliye önünde basın açıklaması yaparak sanıklara destek verdi. (İstanbul/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Açılım makyajdan öte değil

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...