25 Mart 2010 00:00

Özpetek filmi gibi

YÖNETMEN Ferzan Özpetek, son filmi Serseri Mayınlar ile Türkiyeli izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Paylaş

YÖNETMEN Ferzan Özpetek, son filmi Serseri Mayınlar ile Türkiyeli izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. İtalya’da yaşayan yönetmen, Gaziantep’te yapılan galanın ardından İstanbul’da basın mensupları ile öğle yemeği yedi.
Serseri Mayınlar, “normal” olma halini bir aile etrafında tartışan eğlenceli bir film. Diğer Özpetek filmleri gibi, ailenin bir araya geldiği yemek sofralarıyla da hemen dikkati çekmişti. Bu nedenle basın mensuplarıyla bir araya gelinen ve sohbet edilen yemek, bir Ferzan Özpetek filmi sahnesi gibiydi.
Filminden bir ders alınmasını amaçlamadığını söyleyen Özpetek, “Olsa olsa şu sonuç çıkarılabilir” dedi: Anne babalar çocuklarının ne yaptığıyla, neyle uğraştığıyla değil, mutlu olup olmadığıyla ilgilenmeli.
Filmde rol alan oyuncuların büyük çoğunluğu televizyon kökenli oyuncular. İtalya’da televizyon oyuncuları ile sinema oyuncuları arasında keskin ayrımlar bulunduğunu söyleyen yönetmen, televizyon oyuncularının sinemada yer almalarına pek olumlu gözle bakılmadığı için tepkiyle karşılanmış. Ancak film ortaya çıktıktan sonra daha olumlu tepkiler alıyormuş.
Filmde anlatılan, herkesin “normal” olmasının istendiği, “başkalarının istedikleri üstüne kurulu hayatlar” yaşamaya zorlandığı hikaye, politik bir tartışmayı da getirdi. Batı’da son yıllarda “İslamcı mısın” diye bir sorunun türediğini vurgulayan yönetmen, batı ülkelerinin özellikle 11 Eylül’den çok yararlandığını söyledi, “Her şeyi kontrol altına almaya çalışıyorlar” dedi. Ferzan Özpetek’in son filmi Serseri Mayınlar (Mine Vaganti) İtalya’nın Lecce kentinde makarna üreticisi bir ailenin öyküsünü anlatıyor.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

ŞİKE TNT 20.00

SONRAKİ HABER

"Çocuklarımın yüzüne bakabilmek istiyorum"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa