Diyarbakır ve Van’da sürgünlere tepki

BAZI Bölge il ve ilçelerinde YGS’ye girecek öğrencilerin Kıbrıs’a ve Türkiye’nin başka illerine...


BAZI Bölge il ve ilçelerinde YGS’ye girecek öğrencilerin Kıbrıs’a ve Türkiye’nin başka illerine gönderilmesine tepki gösteren BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, Kürt öğrencilere ayrımcılık yapıldığını söyledi.
Meclis’te konuya ilişkin bir basın açıklaması yapan Yıldız “Sınav merkezli eğitim sisteminin yarattığı eşitsizlik yanında anadillerinden uzak bir eğitim sisteminde baştan itibaren ötekileştirilen, yok sayılan, başarısızlık dayatılan öğrenciler bu sınav öncesi büyük bir şok yaşadılar” dedi. “Hükümetin ve OSYM’nin bu ayrımcı ve ırkçı yaklaşımını kınıyoruz” diyen Yıldız, “Bu duruma gerekçe; gayri resmi olarak geçmiş senelerdeki kopya çekme olayları gösteriliyor” diyen Yıldız, “Soruyoruz; geçmiş yıllarda kopya çekmiş olanların suçunun cezası hangi hak ve hukukla bu yıl sınava girecek olanlara çektiriliyor? Peki, nerede suçun şahsiliği?” dedi. Bölge gençliğinin potansiyel suçlu olarak görüldüğünü ve öğrencilerin adeta sürgüne gönderildiğini dile getiren Yıldız, yetkililerin konuya ilişkin açıklamalarının cezalandırmaya kılıf uydurma ve ayrımcılığı meşrulaştırmaya yönelik olduğunu dile getirdi. Yıldız, “Her alanda olduğu gibi bu alanda da Kürtlere yine potansiyel suçlu olarak yaklaşılıyor” şeklinde konuştu.
ORTAYLI İLE DEVLETİN YAKLAŞIMI AYNI
Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın MHP’nin Siyaset Okulu’nda verdiği derste kullandığı dil ile Kürtlerin sınava girişine yönelik yaklaşımın aynı olduğunu belirten Yıldız, “Bu da profesörün ırkçı, tekçi yaklaşımının hükümetin de devletin de yaklaşımı olduğunu açıkça göstermektedir” dedi. (ANKARA)


www.evrensel.net