Emirali Şimşek:Gerçek işsizlik daha yüksek

KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, Türkiye'deki işsizliğin sadece ekonomik tablolarda ortaya çıkan oran rakamlardan ibaret...


KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, Türkiye'deki işsizliğin sadece ekonomik tablolarda ortaya çıkan oran rakamlardan ibaret olmadığını, toplumsal hayatı çürüten ve onarılması olanaksız travmalara yol açan bir kanser olduğunu bildirdi. Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2010 yılı Ocak ayı hane halkı işgücü anketinin sonuçlarını değerlendirdiği açıklamasında, Türkiye'de resmi işsiz sayısının 3 milyon 600 bin civarında olduğuna dikkat çekti. Şimşek, ancak ülkede yaşayan herkesin işsizliğin bu rakamların çok ötesinde olduğunu bildiğini ifade etti.
Gerçek işsizlik oranının yüzde 25'e dayandığını, işsiz sayısının 6 milyonu aştığını belirten Şimşek, Başbakan’ın konuya ‘tüccar’ zihniyetiyle bakarak, “her TOBB üyesi bir kişi istihdam etse işsizlik 3 puan azalır” yaklaşımında olduğunu vurguladı. Şimşek, bu yaklaşımın kabul edilemez olduğunu belirterek, Hükümeti vakit geçirmeksizin yapısal önlemler almaya çağırdı. “Öncelikli olarak 6 milyon işsizin yaşadığı bir ülkede emekçilerin 12-14 saat çalıştırılmaması, cumartesi çalıştırılmasına son verilmesi, çalışma gününün kademeli olarak 6 saate indirilmesi” gibi önlemlerin alınmasını öneren Şimşek, bu önlemlerle işsizliğin yarı yarıya düşeceğini ifade etti. Şimşek, "siyasi iktidar emekçilerin daha fazla işsizliğe, örgütsüzlüğe ve güvencesizliğe boyun eğmeyeceğini bilmeli" uyarısı yaptı. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net